Bl. Pauline Jaricot: misionarka Crkve, sestra siromaha i oruđe sveopćeg bratstva


Pauline Marie Jaricot (1799. – 1862.), utemeljiteljica Papinskog misijskog djela za širenje vjere, u svom je rodnom gradu Lyonu tijekom svečanog euharistijskog slavlja u Lyon Expou 22. svibnja proglašena blaženom pred više od 12 000 vjernika.

Na svečanosti beatifikacije misno slavlje predvodio je prefekt Kongregacije za evangelizaciju naroda, nadbiskup Manile i predsjednik Caritasa Internationalis kard. Luis Antonio Tagle, u zajedništvu s više od 500 svećenika s pet kontinenata.

On je na početku sv. mise kazao kako je Pauline Jaricot bila žena koja je voljela Isusa Krista puštajući Riječi Božjoj da živi, djeluje i voli u njoj i kroz nju.

„U njoj vidimo živo svjedočanstvo snage ljubavi prema Isusu, ljubavi koja se identificira s Isusom“, kazao je kard. Tagle koji je zajedno s nadbiskupom Lyona mons. Olivierom de Germanyem pozdravio 120 nacionalnih ravnatelja/ica PMD-a koji su ondje željeli odati počast utemeljiteljici tijekom njihove godišnje Plenarne skupštine od 16. do 23. svibnja. 

Također, mjesna katolička zajednica, na čelu s mons. de Germanyem, pokazala je entuzijazam i emociju u dobrodošlici novoj blaženici – „kontemplativnoj i aktivnoj ženi istodobno, koja se na kraju svog života – inače bogata, našla siromašnom, poniženom, zaboravljenom od svih u krajnjem siromaštvu“, podsjetio je biskup Oliviera.

Pod geslom Molitva i novčić za misije
U prigodnoj propovijedi kard. Luis Antonio kazao je kako su mnogi prepoznali djelo ove žene koja je – u životu uvijek posvećenom evangelizaciji – prije točno 200 godina osnovala djelo koje se može sažeti pod geslo Molitva i novčić za misije, što je odlučujuće za rast i razvoj pojedinih Crkava u Aziji, Africi, Latinskoj Americi, Oceaniji...

„Duh Sveti otvara nove putove, tako da Riječ i Isusova ljubav mogu doprijeti do više ljudi. Pauline Jaricot bila je poslušna Duhu Svetomu koji ju je potaknuo novim idejama i inicijativama širiti evanđelje i služiti siromasima. U tome je slijedila veliku duhovnu, misionarsku i društvenu tradiciju Crkve u Lyonu (…) Prihvatila je izgubiti sve kako bi stekla Krista (usp. Fil 3,8) završivši u bijedi nakon što je svoj život provela služeći siromašnima i izrabljivanima, onima koji su bili blizu, ali i daleko. Međutim, Paulina, podno križa, nije izgubila mir srca i nadu u Boga: Služenje Isusu u gladnom, žednom, strancu, golom, bolesnom, zatočenom vodi k vječnom blaženstvu. To je mir Isusov. Kristov mir dao je Paulini Jaricot spokoj, strpljenje i hrabrost suočiti se s fizičkim poteškoćama, klevetama i poniženjima“, podsjetio je prefekt Propagande Fidei, te zaključio kako je nova blaženica živjela ljubav prema Isusu kao misionarka Crkve, sestra siromaha i oruđe sveopćeg bratstva.

Srce, um i ruke otvoreni
Tijekom svečane procesije na beatifikaciji nošenje i polaganje na oltar Paulinine relikvije – križa koji joj je dao župnik Arški – Sv. Ivan Maria Vianney, bilo je povjereno rukama 13-godišnjakinje Mayline Tran koja je čudesno ozdravila po Paulininu zagovoru; dok je relikviju Paulinina srca nosio jedan od izviđača iz odreda Pauline Jaricot.

Nakon biskupijskog procesa i naknadna ispitivanja čuda Kongregacije za kauze svetaca, papa Franjo je 26. svibnja 2020. prepoznao to čudo koje je Bog učinio po zagovoru Bl. Pauline otvorivši put njezinoj beatifikaciji.

To je slavio, i dandanas slavi cijeli Lyon te odaje počast novoj blaženici koju posjetitelji i hodočasnici mogu bolje upoznati i zahvaljujući izložbi organiziranoj u bazilici Fourviere, u kojoj se nalaze povijesna svjedočanstva o njezinu životu i duhovnom pokretu koji je pokrenula.

Izložbu čine i povijesni primjerci Ljetopisa širenja vjere, izdanja koje je Jaricot pokrenula s ciljem prenošenja vijesti o misijama svim krštenima i senzibiliziranju, kako bi imali srce, um i ruke otvorene da podrže one koji su predani navještaju evanđelja do kraja svijeta.

Hvala kao vodilja

Kad je imala tri godine, danas 13-godišnja Mayline Tran – koja živi s roditeljima i 16-godišnjom sestrom u Annecyju, u jugoistočnoj Francuskoj – uslijed gušenja hranom završila je u komi koja je trajala danima. Doživjela je teško oštećenje mozga zbog nedostatka kisika. S obzirom na nepovratna oštećenja mozga, liječnici su tvrdili kako će malena Mayline živjeti kao biljka. No, roditelji puni pouzdanja u Boga, započeli su moliti devetnicu Pauline Jaricot, te su mnogi molili s njima.

Po završetku devetnice dogodilo se čudo i djevojčica se počela oporavljati. Danas živi normalnim životom, a nakon ozdravljenja njezin otac Emmanuel primio je sakrament krštenja, te sada snažno živi svoju vjeru, moli i neprestano zahvaljuje.

Ne zaboravimo i mi zahvaliti dragom Bogu na svemu što imamo i što jesmo. Neka nam riječ hvala bude vodilja.

J.P., KT