Ned, 06. Studeni 2022. 11:24
"Hrvatski vremeplov. Teološko-etička promišljanja o hrvatskoj zbilji" knjiga je sabranih kolumni koje je Josip Grbac, svećenik i redoviti profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pisao za obiteljsku reviju "Kana" i glasilo Porečke i pulske biskupije "Ladonja".
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Djelo se sastoji od 16 poglavlja u kojima je prikazan pokušaj primjene teoloških i etičkih naputaka u aktualnom trenutku u Crkvi i društvu u Hrvatskoj, Europi i svijetu. Kolumne o aktualnostima koje istodobno imaju i težinu univerzalnosti, objavila je na 603 stranice nakladnička kuća Kršćanska sadašnjost u siječnju 2021.
Kršćanin nije pasivni promatrač
U uvodu knjige autor objašnjava kako se u određenom vremenskom razdoblju problemi i pitanja ponavljaju te kako se, s obzirom da je kolumne objavljivao tijekom niza godina, pojavljuju slične ili iste interpretacije pojedinih događaja. S obzirom na to, tekstovi nisu doneseni kronološki, nego su kolumne raspoređene tematski. Iako se time možda gubi kronološki slijed, autor je smatrao kako će takav raspored tekstova dovesti do jasnije slike o teološko-etičkim kriterijima koji su se primjenjivali na određene događaje.
Moguće je tako čitati o temama koje se tiču vjere i društvene stvarnosti, morala, izazova s kojima se Crkva susreće danas, ali i o ekologiji, bioetici te etičkoj prosudbi političkog djelovanja u Hrvatskoj. Grbac piše kako kršćanin nije i ne bi smio biti pasivni promatrač života oko sebe, stoga su njegovi tekstovi usmjereni ka odgovoru kako graditi humaniji svijet, oduprijeti se nepravdi te kako biti hrabar. Osim toga, premda je svjestan kako se ne mogu svi znanstveno baviti kršćanstvom, ipak bi trebali, s obzirom na njihov evanđeoski zadatak, zalagati se za kršćanske i humanističke vrijednosti i njihovu prisutnost u svim sferama života zemlje u kojoj žive. Osim što bi svojim životom trebao promovirati poštenje, solidarnost, toleranciju i slično, kršćanin bi trebao i boriti se protiv suprotnih vrijednosti – „dignuti svoj glas protiv svake nepravde i nepoštenja“ – te se suprotstaviti grješnim strukturama.
Domoljublje je kršćanska vrijednost
Kao jedno od načela kršćanskog djelovanja, uz bogoljublje i čovjekoljublje, Grbac ističe i domoljublje kao posebno važan zadatak jer bi kršćanin trebao moći objasniti razliku između domoljublja i nacionalizma u kontekstu ksenofobije. Istaknuo je to jer se Hrvatskoj često spočitava štošta kada je riječ o domoljublju koga se ne vidi (iako bi trebalo) kao ljudsku i kršćansku vrijednost koja je, kako autor piše,„utemeljena na Riječi Božjoj jer je sam Otac nebeski htio da i njegov Sin bude pripadnik jednoga naroda i živi u svojoj domovini“. Zbog toga on i piše o Hrvatskoj s pogledom na Europu i svijet. Neki tekstovi su tako, primjerice, posebice posvećeni društvenim i političkim prilikama i odnosima u trenutku pridruživanja Hrvatske Europskoj uniji. Piše također i o problemima koje donose kapitalizam i globalizacija s osvrtom na „malog“ čovjeka.
Hrvatski vremeplov sadrži tekstove koji prikazuju i čitatelja podsjećaju na različite događaje novije hrvatske povijesti, ali prikazuju i kako je Katolička Crkva uvijek isto odgovarala na etičke dvojbe. Knjiga, tako, kršćaninu može pomoći razlučiti kojim putem krenuti u brojnim situacijama, te mu olakšati zauzimanje ispravna stava prema različitim društvenim zbivanjima.