Fojnica
Uto, 24. Rujan 2024. 10:48
Od 20. do 22. rujna u Fojnici je realiziran drugi modul drugog ciklusa projekta "Briga za zajednički dom" Centra za mirovno obrazovanje (CMO) "Voda – ugroženo globalno zajedničko dobro" pod sloganom "Nema svjetskog mira bez globalne vodne pravde!".
Realizacijom ovog modula CMO je istodobno obilježio ovogodišnji Međunarodni dan mira, a sam projekt Briga za zajednički dom nadahnut je istoimenom ekološkom enciklikom pape Franje iz 2015. i njegovom apostolskom pobudnicom o klimatskoj krizi Laudate Deum iz 2023. Dodatno utemeljenje i poticaj projekt je dobio u ekološkom dokumentu vodećih islamskih učenja Al-Mizan – Savez za Zemlju iz 2024.
U samoj realizaciji drugog modula drugog ciklusa ovog projekta sudjelovalo je 20 učenika iz četiri partnerske srednje škole: Srednje strukovne škole Jajce iz Jajca, Mješovite srednje škole Travnik iz Travnika, Srednje mješovite škole Zijah Dizdarević iz Fojnice i Srednje škole Novi Travnik iz Novog Travnika. Kao pratitelji učenika, ali i voditelji ekoloških sekcija u svojim školama, u modulu su sudjelovali i profesori(ce) Amila Ramić, Gabrijela Marin, Kristina Bogdan, Mirko Ljubez i Senad Grabus.
Ugroženost planetarnog vodnog blaga
Program ovog modula otvorilo je uvodno predavanje Voda – roba, luksuz ili temeljno pravo? izvršnog direktora CMO-a Zdravka Kujundžije. Srednjoškolci su se upoznali s globalnim razmjerima ugroženosti planetarnog vodnog blaga, a potom, na toj pozadini, s „hitnošću uspostave globalne vodne pravde kao preduvjeta svjetskog mira i razlozima proglašenja vode temeljnim ljudskim pravom“.
U svom predavanju Borba za zaštitu bh. rijeka jedan od osnivača i predsjednik Eko udruge Gotuša iz Fojnice Robert Oroz se fokusirao na ugroženost bosanskohercegovačkih rijeka ekspanzionističkom gradnjom malih hidroelektrana uz izigravanje ili kršenje zakonskih okvira, a bez bilo kakvog opravdanja iz perspektive općeg dobra i zaštite okoliša. Kroz čitavu paletu konkretnih primjera obrane bosanskohercegovačkih rijeka, počevši od fojničkog kraja, srednjoškolcima je posredovana povijest nastanka i djelovanja Eko udruge Gotuša, ali i Koalicije za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine, u čijem je osnivanju sudjelovao i sam predavač.
Subotnje poslijepodne srednjoškolci su, uz vodstvo članice CMO tima iz Fojnice Anite Markanović, iskoristili za upoznavanje povijesno-kulturnih znamenitosti Fojnice. Posjet Franjevačkom samostanu Duha Svetoga sastojao se od obilaska samostanske crkve, bogatog samostanskog muzeja i raskošne postavke samostanske galerije.
Nakon toga uslijedio je posjet najstarijoj fojničkoj džamiji – Srednjoj, Atik ili Djevojačkoj džamiji. Domaćin Ahmed ef. Vuković sudionike je upoznao s glavnim arhitektonskim elementima džamije, njihovom simbolikom i funkcijom, a potom i s povlaštenim mjestom vode u duhovnoj viziji islama iz koje proistječe i vjernička obveza zalaganja za vodnu pravdu koja bi trebala biti i nezaobilazna sastavnica dijaloga religija.
Etika vode
Subotnji program okončala su predavanja programskog direktora CMO-a Alena Kristića i člana CMO tima Rasima Ibrovića, posvećena simbolici i etici vode iz židovsko-kršćanske i islamske perspektive. Polazeći od toga kako je „u okrilju židovstva, kršćanstva i islama upravo voda najčešći i najsnažniji simbol Božje brige i ljubavi za sve stvoreno, pa čak i samog božanskog“, Kristić i Ibrović su naglasili da je „u vremenu globalne ekološke krize zrelo i odgovorno življenje vjere nezamislivo bez odvažnog vjerničkog zalaganja za uspostavu vodne pravde“.
Nedjeljni program ovog modula bio je posvećen zagađenju plastikom koje se prometnulo u jedan od najvećih globalnih ekoloških problema, a realiziran je uz pomoć Atlasa plastike, izvrsne publikacije čije je primjerke za sve srednjoškolce i njihove školske biblioteke osigurala partnerska organizacija CMO-a Fondacija Heinrich Böll. Nakon uvodnog predavanja Plastika – povijest nastanka & ekspanziječlanice CMO tima Marijane Bagara, uslijedila je radionica tijekom koje su se srednjoškolci kritički sučelili s nizom konkretnih pitanja o uzrocima, povijesti, manifestacijama i načinima borbe protiv zagađenja plastikom.
Nakon povratka u svoje škole polaznici(ce) drugog modula drugog ciklusa projekta Briga za zajednički dom realizirat će sa svojim nastavnicima i školskim kolegama ekološke aktivnosti posvećene temama uspostave vodne pravde i sprječavanja zagađenja plastikom.
Podsjećamo, ovaj projekt samo je jedan od projektnih programa koje CMO realizira u okviru svog krovnog ekološkog projekta Pokret za ekološko obraćenje, čiji je kreator i voditelj Alen Kristić.
D. Krstanović., M. A., KT