Studijski posjet kampu "Bira" u Bihaću


U organizaciji Caritasa Bosne i Hercegovine i Caritasa Banja Luka organizirana je 23. i 24. svibnja studijski posjet "Učenje na dobrim praksama" za djelatnike Caritasa koji rade na pomaganju migrantima u Bosni i Hercegovini.

Cilj je bio učiti na dobrim praksama, ali i pokazati jednu sasvim drugu realnost djelatnicima koji rade s migrantima u Salakovcu naspram rada sa migrantima u kampu Bira u Bihaću.Prvog dana djelatnici iz Caritasa Bosne i Hercegovine, Caritasa biskupije Banja Luka i Caritasa biskupija Mostar Duvno i Trebinje Mrkan okupili su se u prostorijama Caritasa biskupije Banja Luka.

Cilj sastanka bio je osim razmjene najnovijih informacija o trenutačnoj migrantskoj situaciji u Bosni i Hercegovini i isplanirati posjet kampu Bira u Bihaću.

Drugi dan djelatnici Nikica Prskalo i Tanja Valentić iz Caritasa biskupije Banja Luka, Zrinka Majstorović i Darja Čobanović iz Caritasa biskupija Mostar Duvno i Trebinje Mrkan, Kristina Bičvić i Dijana Muzička iz Caritasa Bosne i Hercegovine, posjetili su praonicu rublja Caritasa biskupije Banja Luke u kampu Bira u Bihaću, piše caritas.ba.

Djelatnice iz praonice Katica i Brankica dočekale su Caritasove djelatnike. Katica ispričala na koji način se ona bori sa svakodnevnicom u kampu: "Nije lako gledati te ljude koji žive u ovim nehumanim uvjetima. Mi znamo koliko im znači to što mogu kod nas oprati i osušiti svoje rublje. Ne znamo jezik, ali njihov izraz lica i osmijeh su nam najveća nagrada. Znate, mi smo svakodnevno nalazili 5 pfeninga, 10 pfeninga, 20 pfeninga u džepovima. Ja sam taj novac ostavljala u jednu zdjelu. Nakon određenog vremena, kad smo prebrojali bilo je oko 20 maraka. Nisam znala što uraditi s tim novcem. Prva misao mi je bila dati nekome od njih da si kupi nešto, ali nekako to mi nije bilo dovoljno. Htjela sam uraditi više. Odlučila sam se, uplatiti sv. misu. Nakana je bila za njih sve ovdje u kampu koji se svakodnevno nadaju nekom boljem sutra. Ja sam, znate vjernica, i zaista vjerujem u snagu molitve.“

Nakon praonice rublja, djelatnici su posjetili Social caffee talijanske organizacije IPSIA, koji je smješten u kampu. Sa djelatnicima iz IPSIA-e i volonterom iz Caritasa Italije mogli su čuti priču na koji način ovaj tim uljepšava život migrantima u kampu. U kafiću migranti mogu popiti čaj, porazgovarati ili samo slušati glazbu po svom izboru, javlja caritas.ba. U narednom razdoblju Caritas Banja Luke, kroz program pomoći migrantima, pomoći će rad ovog IPSIA kafića nabavkom određenih količina čaja.

Nakon studijskog puta djelatnici su razmijenili iskustva o onome što su vidjeli.

KT