Vatikan

Filmovi i fotografije misija: blago koje treba sačuvati i ponovno otkriti


U povodu misijskog mjeseca listopada u kojem se obilježava Svjetski dan misija, 15. listopada u dvoranama Casine Pio IV., renesansnog dragulja smještenog u Vatikanskim vrtovima upriličena je konferencija "Kino i misije. Audiovizualni izvori i povijest katoličkih misija".

U organizaciji Uninettuno International Telematic University, CAST Research Center (Catholicism and Audiovisual Studies) i MAC Foundation (Audiovisual Memories of Catholicism), a u suradnji s Vatikanskom apostolskom knjižnicom, Nacionalnim sveučilišnim savjetovalištem o kinematografiji (CUC), Glavnom upravom kinematografije i audiovizuala Ministarstva kulture i Povijesnog arhiva Propaganda Fide, konferencija je otvorena pozdravom, arhivista i knjižničara Svete Rimske Crkve Angela Vincenza Zanija. On je podsjetio kako baština Apostolske knjižnice – gdje su „knjige sada dijalog s filmovima, CD-ima, vinilima i fotografijama“ – postaje sve više „multimedijalna“.

Sposobnost prenošenja

Na konferenciji na kojoj se razgovaralo o obnavljanju i unaprjeđenju ogromne multimedijalne baštine prikupljene u arhivima glavnih vjerskih organizacija uključenih u misije s ciljem davanja novog poticaja katoličkim misijama, sudjelovalo je 16 predavača, uglavnom arhivista iz različitih vjerskih organizacija i različitih zemalja, zajedno sa znanstvenicima iz akademskog svijeta.

Među ostalima, obratio se vicekancelar Papinske akademije znanosti i Papinske akademije društvenih znanosti don Dario Edoardo Viganò kazavši kako „dijalog koji postoji u mnogim arhivima ističe promjenu u kulturnoj perspektivi, promjenu koja je započela u prošlom stoljeću“.

„Promjena pogleda na multimedijalni materijal kršćansko-katoličke kinematografije 20. stoljeća također mijenja vrijednost materijala sačuvanog u raznim arhivima različitih stvarnosti misionarske Crkve. Danas, fokus više nije na spektakularnoj prirodi proizvoda, već na njegovoj sposobnosti prenošenja ideja i sadržaja. U ovoj perspektivi možemo govoriti o Apostolic Cinema – istinskom žanru za sebe, a ono što je moglo biti slaba točka u smislu komunikacije sada postaje kulturna baština“, kazao je Vigano.

U tom pogledu temeljni doprinos dao je Povijesni arhiv Propagande Fide, kojeg su pohvalili svi nazočni ne samo zbog bogatstva postojećih izvora, već prije svega kao „uzorni“ arhiv u kojem papir koegzistira s celuloidom, fotografijama i mnogim drugim formatima.

Sustavan rad

A upravo su fotografije bile središnja tema izlaganja naslovljena Fotografska baština agencije Fides sačuvana u Povijesnom arhivu Propagande Fide: izvor za povijest misija, arhivara Dikasterija za evangelizaciju don Flavija Belluominija.

Tijekom sesija raspravljalo se o različitim aspektima, prije svega o važnosti i hitnosti vrednovanja ove baštine koju posjeduju arhivi različitih misijskih stvarnosti.

Budući da je riječ o zastarjelim audiovizualnim medijima, postoji opasnost da će stanje očuvanosti materijala biti ugroženo. O ozbiljnoj potrebi digitalizacije izvora u njihovu posjedu govorili su svi govornici kako se ne bi izgubila svjedočanstva golemog misionarskog rada 20. stoljeća.

Druga jednako važna točka koja je istaknuta bio je nedostatak metapodataka za različite audiovizualne izvore. Nepoznavanje cjelovite povijesne i geografske lokacije audiovizualnih proizvoda (ponekad se zna mjesto, ponekad vrijeme u kojem su nastali, ali često nisu dostupni cjeloviti podaci) otežava njihovo arhiviranje i diseminaciju te otežava spoznati objektivnu važnost toga „blaga“.

J.P.