ACN-ov „Crveni tjedan“ za progonjene kršćane


Od 17. do 27. studenoga zaklada papinskoga prava "Pomoć Crkvi u nevolji" (ACN) ponovno je ujedinila tisuće kršćana iz više od 20 zemalja u svjetskoj inicijativi "Crveni tjedan", okupljajući ih u molitvi za one koji pate zbog svoje vjere.

FOTO: Trenuci tijekom misnog slavlja na „Crvenu srijedu“ u sjedištu ACN-a, 20. studenoga; ACN

FOTO: Trenuci tijekom misnog slavlja na „Crvenu srijedu“ u sjedištu ACN-a, 20. studenoga; ACN

Ove je godine više od 1 000 spomenika, crkava i javnih zgrada osvijetljeno crvenom bojom – bojom kršćanskih mučenika – kako bi se podigla svijest o smanjenju prava na vjersku slobodu diljem svijeta. Svaki osvijetljeni spomenik priča priču o hrabrosti, vjeri i otpornosti u suočavanju s progonima, dajući svjetlo u tami s kojom se suočavaju milijuni zbog religijskih svojih uvjerenja.

Svjedoci hrabrosti i vjere

U FRANCUSKOJ je tijekom ovog tjedna održano 15. izdanje La Nuit des Témoins (Noći svjedoka), a kultne znamenitosti poput pariške katedrale Notre-Dame, koja će uskoro ponovno biti otvorena, bile su okupane crvenim svjetlom. Uz svetište Gospe Lurdske i baziliku Sacré-Cœur, crkve diljem zemlje – uključujući one u Bayonneu, Versaillesu i Rennesu – održavana su molitvena bdijenja za progonjene kršćane. Više od 10 crkava na Korzici također je sudjelovalo, uključujući katedralu Notre-Dame de l’Assomption u Ajacciu, dodatno naglašavajući predanost solidarnosti francuskih kršćana.

U ŠPANJOLSKOJ je održano gotovo 200 molitvenih okupljanja u gradovima uključujući Madrid, Zaragozu i Valladolid, s crvenom bojom osvijetljenim ključnim spomenicima poput: katedrala Sagrada Familia u Barceloni i La Almudena u Madridu te rimskog amfiteatra u Tarragoni (mjesto prvih kršćanskih mučeništva u Španjolskoj). U više od 50 župa održane su posebne projekcije dokumentarnog filma Heroji vjere, te govori o reportaži Progonjeni i zaboravljeni?, s naglaskom na strašno stanje progona kršćana danas.

Španjolski spomenici osvijetljeni. Sagrado Corazón, Getafe

I IRSKA se ove godine pridružila Crvenom tjednu. Ključni trenutak bilo je osvjetljavanje najvećeg kipa Svetog Patrika u Saulu, Co. Down, zaštitnika Irske, koji je donio kršćanstvo na otok prije gotovo 1 600 godina. Nadbiskup Linus Neli iz Imphala u Manipuru, Indija, podijelio je svjedočanstva o borbama Crkve u svojoj domovini u klimi nasilja i zastrašivanja, dok su brojne crkve i katedrale, uključujući Nacionalno euharistijsko svetište u Knocku, sudjelovale u molitvenim bdijenjima Crvene srijede.

VELIKA BRITANIJA također je obilježila Crvenu srijedu zapaženim političkim angažmanom. Zamjenica premijera Angela Rayner odgovorila je na apel zastupnika Sir Edwarda Leigha, priznajući sve goru krizu vjerskog progona i obećavajući potporu vjerskim slobodama. „Danas je #CrvenaSrijeda u kojoj se prisjećamo svih progonjenih zbog svoje vjere diljem svijeta. Nedavno izvješće organizacije Pomoć Crkvi u nevolji pokazuje da je u zemljama obuhvaćenim istraživanjem progon manjina porastao za 60 %. U svjetlu ovoga valja pitati: hoće li se Vlada obvezati ponovno imenovati posebnog izaslanika premijera za slobodu vjere i uvjerenja, mjesto koje je ostalo upražnjeno od srpnja?“, kazao je Sir Edward.

Zamjenjujući premijera Sir Keira Starmera, gđa Rayner je odgovorila: „Predani smo zagovaranju ljudskih prava, uključujući pravo na slobodu vjere i uvjerenja.“

U NJEMAČKOJ je više od 200 crkava, uključujući Augsburg i Mainz, osvijetljeno crvenom bojom. Ekumensko bogoslužje u katedrali u Fuldi, uz glazbu Koenige und Priester, privuklo je više od 1 300 sudionika. U snažnom očitovanju jedinstva, događaj je uključivao svjetlosni show i dirljiva svjedočanstva kršćana koji su trpjeli progon.

KANADA je Crvenu srijedu obilježila velikim broje aktivnosti, počevši od Biskupije Victoria na zapadnoj obali do Biskupije Whitehorse na sjeveru. U Saskatchewanu je održano ekumensko bdijenje, dok su katedrale diljem zemlje – uključujući Vancouver, Toronto i Montreal – bile osvijetljene crvenom bojom. Više od 40 aktivnosti, uključujući mise i molitvene službe, održano je diljem zemlje, a biskupije, škole i lokalne organizacije aktivno su promovirale događaj.

Bazilika Marie-Reine-du-Monde, Montreal

U ČILEU su događaji Crvenog tjedna uključivali bdijenje u župi Veracruz u Santiagu, gdje su sudionici molili za progonjene kršćane i slušali svjedočanstvo p. Gilberta Matuza, koji je podijelio svoja iskustva služenja kao župnik u područjima pogođenim progonom.

U MEKSIKU je katedrala u Puebli osvijetljena 22. studenoga, a mons. Francisco Martínez, pomoćni biskup Pueble, govorio je o vjerskim progonima u Meksiku i diljem svijeta. Na sjeveru zemlje nekoliko crkava u Nuevo Leónu pridružilo se inicijativi, dodajući svoje glasove globalnoj molitvi.

Ostale zemlje koje su obilježavale Crveni tjedan su: Austrija, Portugal, Italija, Švicarska, Kolumbija, Belgija, Nizozemska, Poljska, Češka, Mađarska, Slovačka, Australija i Filipini, što očituje široku globalnu predanost ovom cilju.

Dio kontinuiranih napora ACN-a

Inicijativa Crvenog tjedna dio je stalnih napora ACN-a da podigne svijest o zaboravljenoj nevolji kršćana koji se suočavaju s progonima u mnogim zemljama, poput: regije Sahel u Africi, Indije ili Nigerije, gdje su vjerske slobode i dalje pod prijetnjom u 21. stoljeću.

Konferencija Crvena srijeda 2024. u sjedištu ACN-a

ACN-ovo izvješće Progonjeni i zaboravljeni?, objavljeno tijekom Crvenog tjedna, naglašava alarmantan porast progona ili diskriminacije u cijelom svijetu. Kroz molitvu, javno svjedočenje i kontinuirano zagovaranje, ACN je predan podizanju svijesti i pružanju podrške onima koji pate zbog svoje vjere, boreći se za vjersku slobodu.

KT