uto, 24. ožujka 2026. 11:29
Tisuće kršćana marširale su 22. ožujka u Raipuru, glavnom gradu indijske države Chhattisgarh, prosvjedujući protiv novog zakona koji se tiče obraćenja.
Sudionici prosvjeda nosili su transparente pozivajući Vladu da ukine Zakon o slobodi vjeroispovijesti Chhattisgarha iz 2026., koji je državna zakonodavna skupština usvojila 19. ožujka te su ga nazvali „crnim zakonom“, javlja ICC.
Inače, on mijenja 58 godina star zakon redefiniranjem odredbi o obraćenju i uvođenjem strožih kazni za prisilna ili prijevarna obraćenja. Prosvjednici su izrazili strah da će novi zakon pogoršati diskriminaciju i uznemiravanje kršćanske zajednice te vjeruju da on odvraća pozornost od stvarnih problema u Chhattisgarhu.
Kršćanski pravni stručnjaci primijetili su da se pred Vrhovnim sudom Indije trenutno rješavaju višestruke peticije kojima se osporava ustavna valjanost sličnih zakona o „slobodi vjeroispovijesti“ u raznim državama diljem Indije. Unatoč tome, lokalna Vlada Chhattisgarha pokušava to zaobići i preduhitriti Vrhovni državni sud.
U međuvremenu, Progresivni kršćanski savez (PCA) nedvosmisleno se usprotivio novom Zakonu smatrajući kako je neustavan te diskriminirajući, usmjeren na uznemiravanje manjina, to jest, kršćana u Chhattisgarhu.
PCA je mreža kršćanskih pastora, crkvenih vođa i socijalnih radnika posvećen pravdi, međuvjerskom skladu i ustavnim vrijednostima. U izjavi za medije njegovi su predstavnici rekli: „Ovaj zakon ne štiti vjersku slobodu. Radi se o sustavnom ograničavanju i kriminaliziranju legitimnog izražavanja osobnih vjerskih stavova, posebice kršćana, u Chhattisgarhu.“
„Postojeći Zakon o slobodi vjeroispovijesti u Chhattisgarhu iz 1968. već se desetljećima koristi kao oružje protiv kršćana. Stotine neutemeljenih optužbi podnesene su protiv pastora, evangelista, svećenika, časnih sestara i običnih članova crkve pod izmišljenim optužbama za 'prisilno preobraćenje'“, rekli su iz PCA i dodali da vlasti za pola stoljeća, prema tom zakonu, nisu osudile nijednog kršćanina. Mnogi to vide kao dokaz da ovi slučajevi imaju za cilj samo uznemiravanje, zastrašivanje i stigmatiziranje manjine, a ne traženje pravde.
S druge strane, vlada Chhattisgarha optimistična je da će novi zakon biti učinkovitiji u suzbijanju upotrebe sile, pohlepe i prijevarnih praksi pri obraćenjima iz jedne religije u drugu.
Zamjenik premijera Chhattisgarha Vijay Sharma rekao je da je zaštita ustavnih prava svih građana glavni prioritet, a ovaj zakon je velika inicijativa u tom smjeru. Prema njemu postojeće odredbe, na snazi od 1968., nisu adekvatne za trenutne okolnosti, jer su sporovi vezani uz vjerske obraćenja doveli do društvenih i klasnih sukoba.
Izdvojimo samo neke kazne koje nosi novi zakon: doživotni zatvor za masovna obraćenja; u uobičajenim slučajevima nezakonitog preobraćenja putem sile, zavođenja, prijevare ili lažnog predstavljanja, kazna je od 7 do 10 godina zatvora, a ako je žrtva maloljetnik, žena ili pripada specifičnim indijskim lokalnim zajednicama kazna se povećava na 10 do 20 godina zatvora.
Kršćani vjeruju da će se prosvjedi protiv ovog Zakona intenzivirati u nadolazećim danima.
Ž.I., KT