Ned, 06. Listopad 2024. 11:15
Čak i nakon preseljenja u zemlje kao što su Italija, Nizozemska i Ujedinjeno Kraljevstvo, muslimani koji se obrate na kršćanstvo često se suočavaju s prijetnjama, zlostavljanjem i fizičkim napadima sljedbenika islama.
Opasnosti s kojima se obraćenici suočavaju nisu ograničene samo na većinski muslimanske zemlje. Mržnja prema kršćanskim obraćenicima infiltrirala se i u „ponosne demokracije Europe“, piše persecution.org. Europski centar za pravo i pravdu objavio je 2022. izvješće koje ukazuje na neuspjeh europskih vlada da zaštite ljude koji napuste islam.
Nadnevka 22. kolovoza, Opservatorij za netoleranciju i diskriminaciju protiv kršćana u Europi (OIDAC) izvijestio je o porastu antikršćanskih zločina iz mržnje, uključujući vandalizam, oskvrnuće, palež, fizičke napade te, u nekim slučajevima, ubojstva. Naglasio je kako su obraćenici s islama posebno ugroženi.
Čelnik stranke Kršćanska narodna alijansa (CPA) u Ujedinjenom Kraljevstvu Sid Cordle, primijetio je kako je, od kada se uključio u ovo pitanje 2005.,“suptilni progon vjernika muslimanskog podrijetla postao otvoreniji“.
Jedan od najpoznatijih incidenata otvorenog progona dogodio se u studenom 2015., kada su obraćenika iz Pakistana koji živi u Ujedinjenom Kraljevstvu Nissar Hussain, napala dvojica muslimana, od kojih je jedan bio naoružan drškom pijuka. Napad je snimljen sigurnosnom kamerom u domu žrtve.
Još jedan značajan incident uključivao je Hatun Tash, kršćansku obraćenicu i izbjeglicu iz Turske, koja je postala otvorena kritičarka islama nakon dolaska u Ujedinjeno Kraljevstvo. U srpnju 2021., napadnuta je nožem usred dana u Londonu.
Cordle je istaknuo kako su "sve hrabriji napadi" usmjereni prema muslimanima koji se obraćaju kršćanstvu, navodeći kako se londonska policija radije fokusira na strategije „anti-islamofobije“ pod vodstvom muslimanskog gradonačelnika Sadiqa Khana.
„Očekuje se kako će se problemi kršćanskih obraćenika u Ujedinjenom Kraljevstvu pogoršati kako muslimani postaju hrabriji u pokušajima uvođenja šerijatskog zakona“, istaknuo je Cordle.
Uz to što je situacija postala dovoljno problematična u nekim europskim gradovima, progon se često događa i u ograničenim područjima poput izbjegličkih kampova, što je zabilježeno u Njemačkoj.
„Neke od ovih napada počinilo je sigurnosno osoblje. Mnogi od njih su i sami muslimani“, rekla je izvršna direktorica OIDAC-a u Europi Anja Hoffmann.
„Nasilje nad kršćanskim obraćenicima koje vrše radikalni islamisti u Europi je, naravno, vrlo osjetljivo i politički nabijeno pitanje. Iz tog razloga, neke vlade nisu bile voljne odgovoriti na problem. Također, čini se kako većina medija oklijeva pozabaviti se tim pitanjem. Izgledi da budu označeni kao 'islamofobni' mogu biti jaka prepreka u današnjem zapadnom svijetu, posebno za ljude koji ne pridaju mnogo vrijednosti kršćanstvu“, objasnila je Hoffmann.
Dodala je kako nevladine organizacije koje rade s kršćanskim obraćenicima ukazuju na česte prijetnje od fizičkog nasilja, zbog čega većina incidenata ostaje neprijavljena zbog straha od dodatne opasnosti.
Također, kako je kazala, sloboda vjerovanja i drugi ideali koje hvale europske demokracije mogu ostati bolno nedostižni za one koji napuste islam. „Diljem većeg dijela Europe grupe za proučavanje Biblije, tečajevi pripreme za krštenje i sama krštenja često se odvijaju u tajnosti zbog velike opasnosti za obraćenike ako obitelj i lokalna zajednica otkriju njihovo obraćenje“, istaknula je Hoffmann.
“Manje je vjerojatno da će kršćani muslimanskog podrijetla biti fizički napadnuti u SAD-u i Kanadi. Veća je vjerojatnost da će biti napadnuti u zapadnoj i sjevernoj Europi”, rekao je autor knjiga o Somaliji i kršćanstvu pastor Aweis A. Ali, somalski kršćanin obraćenik koji često posjećuje Sjedinjene Države.
Istaknuo je kako su europske zemlje zemljopisno puno manje od SAD-a i Kanade, pa može biti teže pronaći mjesto udaljeno od neprijateljski raspoloženih pojedinaca: „Na primjer, Nizozemska, koja ima značajno somalsko stanovništvo, zemljopisno je otprilike upola manja od Južne Karoline.“
Govoreći o somalijskim obraćenicima u Sjevernoj Americi, Ali je primijetio kako mogu živjeti unutar muslimanskih zajednica, ali većina odluči živjeti izvan njih.
Također, spomenuo je kako su u Kanadi zabilježeni problemi s imamima koji šire antikršćansku propagandu. Međutim, sve se riješilo nakon što su im vlasti zaprijetile pravnim postupkom. Prema Alijevom mišljenju, SAD je najsigurnija zapadna zemlja za kršćane koji su napustili islam, dok je Engleska najproblematičnija, s Londonom kao najopasnijim gradom za obraćenike. U Sjevernoj Americi problemi se obično svode na neprijateljske poglede, propagandu i glasine.
M. A., KT