U Mianmaru ističe prekid vatre nakon potresa


Kada je razorni potres pogodio Mianmar 28. ožujka, vojni je režim nastavio s razaranjem pobunjeničkih formacija dok je oporbena Vlada nacionalnog jedinstva objavila prekid vatre kako bi olakšala humanitarne aktivnosti, što je hunta na kraju i prihvatila.

Foto: Uništena katedrala

Foto: Uništena katedrala

Prekid vatre, koji je produljen sredinom prošlog mjeseca, trebao je isteći 30. travnja. Kako se datum približavao, hunta nije jasno dala do znanja hoće li biti produljen, iako su analitičari izrazili sumnju u učinak takvog produljenja s obzirom na redovita dosadašnja kršenja.

Napad na spasioce u potresu

Činjenica da je vojna hunta, lokalno poznata kao Tatmadaw, bombardirala civile dok su oni radili na spašavanju drugih iz ruševina je nevjerojatna. Kina i Rusija, dugogodišnji saveznici Tatmadawa, pomogle su u pružanju hitne pomoći nakon potresa, ali nisu komentirale bombaške napade. Obje su zemlje pružile vojnu i gospodarsku potporu Tatmadawu unatoč opsežnim međunarodnim sankcijama.

U ožujku je američka Komisija za međunarodnu vjersku slobodu (USCIRF) objavila izvješće u kojem kritizira Mianmar zbog njegove sustavne represije nad vjerskim manjinama i poziva međunarodnu zajednicu da poveća pozornost na položaj progonjenih u Mianmaru, javlja ICC.

Hunta uništava krćanske insignije

“U posljednjih nekoliko godina zemlja je doživjela raseljavanje više od 3,5 milijuna ljudi,” navodi se u izvješću USCIRF-a i dodaje se: “uključujući više od 90 000 u većinski kršćanskoj državi Chin, 237 200 u državi Kachin i milijun Rohingya izbjeglica s muslimanskom većinom”. Iako većinu stanovništva čine etnički Burmanci, a još veći postotak su budisti, zajednice koje čine ostatak zemlje postoje stoljećima i prije osnivanja moderne države Mianmar.

Balkanizacija Mianmara

U mnogim slučajevima, mianmarske etničke manjine također su preuzele poseban vjerski identitet. Oko 20% do 30% etničkih Karena su kršćani, dok su druge skupine, poput China, više od 90% kršćani. Ovo preklapanje etničkog i vjerskog identiteta stvorilo je nestabilnu situaciju za vjernike.

Predstavljajući ekstremističku interpretaciju budizma, burmanska vojska ima dugu povijest nasilja protiv naroda Mianmara, uključujući protiv etničkih i vjerskih manjina kao što su Rohingya s većinskom muslimanskom populacijom i Chin s većinskom kršćanskom populacijom.

Poznato je da hunta otima djecu, tjerajući ih da hodaju ispred trupa kroz minska polja. U mnogim slučajevima njihove žrtve su pripadnici etničkih i vjerskih manjinskih zajednica koje se bore protiv zločina vojske koja je vodila desetljećima dug rat etničkog i vjerskog čišćenja.

Unatoč ovoj potpori, stručnjaci vjeruju da burmanska vojska propada, sa samo 150 000 preostalih pripadnika nakon gubitka oko 21 000 zbog pogibije, razaranja ili dezertiranja od puča 2021. Ovaj broj znatno je manji od prethodnih procjena od 300 000 do 400 000 i dovodi u pitanje sposobnost hunte da održi svoju nacionalnu vojnu kampanju, osobito nakon niza gubitaka posljednjih godina. prema procjena hunta kontrolira nešto manje od polovice teritorija zemlje, a protiv nje se bori čak 15 pobunjeničkih frakcija.

Ž.I., KT