Grubišno Polje

Predstavljene tri knjige vjeroučitelja Duška Jelaša


U prepunoj dvorani Centra za kulturu i informiranje u Grubišnom Polju, predstavljene su u subotu, 27. listopada, dosada tri izdane knjige vjeroučitelja Duška Jelaša: „Cvjetna grana sela moga“, „Pita bez ičega“ i „Tomo Radat – dragulj Donjih Riječana“.

Vjeroučiteljica Nikolina Peterlik predstavila je autorovu zbirku poezije Cvjetna grana sela moga, koja je podijeljena u dva dijela naslovljena Prijatelju Tomi te Cvjetna grana sela moga. Prvi dio pjesama autor je posvetio prijatelju Tomi, koji je poginuo u jeku Domovinskog rata, drugi – veći dio zbirke donosi mnoštvo autorovih sjećanja iz djetinjstva i rane mladosti, o njegovom rodnom selu Donjim Riječanima, o rodnom kraju i dragim ljudima. U završnom dijelu nekoliko je pjesama za promišljanje o vječnoj temi bratske ljubavi među ljudima, na koju smo pozvani kao djeca Božja.

Zbirku poezije Pita bez ičega, koja nudi 67 pjesama, odijeljenih u tri poglavlja, tri tematske jedinice predstavio je Kristijan Matković, isusovački kandidat. „Svako poglavlje ističe jednu glavnu temu koja se kroz njega provlači, a cijela knjiga govori o vrednoti jedne nesebične ljubavi kakvu može imati samo majka te je glavna inspiracija autoru bila figura majke i majčinske ljubavi, vrijednosti onih supružnika koji nisu čekali savršene uvjete za stvaranje obitelji, nego su vjerovali i donosili mlade živote na svijet“, naglasio je bogoslov Matković.

O knjizi Tomo Radat – dragulj Donjih Riječana govorio je sam autor Jelaš. Kako je knjiga podijeljena u tri dijela, u prvom dijelu autor osvjetljava lik svoga prijatelja Tome, koji je kao tadašnji bogoslov iz Sarajeva došao braniti svoj rodni kraj i tu poginuo od tenkovske granate. U drugom dijelu govori o svome selu, zavičaju, ukazujući na važnost čuvanja tradicije i poštivanja zavičaja, dok u trećem donosi kritiku rata.

Na kraju je zaključio kako je pišući sve tri svoje knjige želio ukazati na važnost poštivanja i čuvanja dostojanstva svakog čovjeka, ukazati na dragulj Bosanske Posavine, koja je nekada bila najbogatiji kraj, a sada je pusta i porušena.

Predstavljanje je u ime organizatora Gradske knjižnice Mato Lovrak vodila knjižničarka Jelena Ćafor. Pozdravnu riječ na kraju je uputila i ravnateljica Ivana Ledić, koja je zaslužnima uručili i prigodne zahvalnice. U želji da njegovi sugrađani uživo vide i osjete barem dio ljepote i tradicije njegovog rodnog kraja, pozvao je dva HKUD-a: Pougarje iz Daruvarskog Brestovca, koji čine Hrvrati doseljeni iz Jajca i okolice te Tamburica-Koraće iz Koraća – Bosanka Posavina, koji su pjesmom i kolom oduševili nazočne.

Dvije prigodne skladbe, koje govore o ljubavi prema zavičaju i majci, otpjevala je na početku i na kraju Antonela Josipović, uz pratnju Daneta Matanovića i Matije Novaka, zbor mladih župe Sv. Josipa iz Grubišnog Polja otpjevao je dvije duhovne skladbe, a skladbu na šargiji i fruli odsvirao je Ilija Jelaš.

Druženje uz večeru, pjesmu i kolo nastavili su u dvorani Dobrovoljnog vatrogasnog društva.

B. Lukačević/ KT