pet, 21. svibnja 2021. 12:27
Rječnik-pojmovnik „Gornja Močila kod Bosanskog Broda“, naslov je najnovije knjige Joze Jelinića, savjetnika u području strojarstva.
Prof. Jelinić je dugogodišnji nastavnik u Industrijsko-obrtničkoj školi u Slavonskom Brodu, a njegova knjiga ovih je dana objavljena u sunakladništvu Brodskog kulturnog kruga Pannonia gloria iz Slavonskog Broda i Župe Sv. Antuna Padovanskog Gornja Močila – Sijekovac.
Nakon povjesnice Gornja Močila kod Bosanskog Broda, ovo je druga knjiga koju je prof. Jelinić posvetio svom rodnom mjestu.
Tijekom rada u folklornoj grupi iz Gornjih Močila, življenjem u naselju općine Bosanski Brod, a osobito tijekom izrade knjige o navedenom naselju, autor je čuo i usvojio razne stare i strane riječi, pojmove i izreke.
U rječniku-pojmovniku navedene su riječi i pojmovi karakteristični za nekadašnji mjesni govor Gornjih Močila. Mnogo tih riječi susreće se i u ostalim dijelovima Bosanske Posavine, BiH, Slavonske Posavine i drugim dijelovima Hrvatske. „Osnovni cilj pisanja ovog rječnika-pojmovnika je zapisati riječi koje su nekada bile na ovim prostorima – ono što nije zapisano kao da nije ni postojalo...“, bilježi uz knjigu recenzentica prof. Kristina Jelinić Radošević, a doktorand Informacijskih i komunikacijskih znanosti Ivan Stipić u uvodu ističe: „Opsegom malenu, ali sadržajno bogatu zbirku riječi i pojmova umirovljenog profesora mehanike i mehaničke tehnologije, profesorskog savjetnika nagrađenog državom nagradom Ivan Filipović za životno djelo Joze Jelinića, ne možemo promatrati izvan konteksta njegove povjesnice naselja Gornja Močila. Rječnik-pojmovnik prvotno je objavljen kao sastavni dio monografije Gornja Močila kod Bosanskog Broda i u svim svojim važnijim odrednicama bitno je važan za, tekstom monografije opisanu, povjesnicu naselja (...) Rječnik-pojmovnik zadnji je dio povjesnice Gornjih Močila i nastao je, po svjedočenju autora, kao dio zadanog metodičkog obrasca za izradu knjige, odnosno kao, od autora zadani, abecedarij riječi i pojmova koji će biti obrađeni unutar povjesnice.“
Zanimljivo je da u opisivanju pojedinih riječi i pojmova autor povremeno iznosi i subjektivna opažanja, sjećanja, te ih kontekst alizira u vremenu ili situacijama, opisuje njihovo značenje, ali se ne opterećuje jezičnim značajkama (vrsta riječi, podrijetlo, postanje, oblici, naglasci, čak ne bilježi ni izostavnike...).
Pri kraju knjige, kao prilog, autor daje kratki odlomak o karakterističnim pojmovima te izreke i izraze u gornjomočilskom govoru, pa tako bilježi da se udane žene nazivaju prema imenu njihovih muževa, da se u Gornjim Močilima i okolici „ganjaju papiri“, „gori televizor“, „hoda po doktorima“, „peče kava“, „šiša voće“…
Uz 1 110 riječi navedenih u knjizi uz koje često stoji i objašnjenje, pojedine su objašnjene i stihovima izvornih pjesama kao važnim dijelom tradicijske kulture toga naroda, autor je na kraju knjige zabilježio i 30-ak mudrih izreka, koje govore o nečemu što je on čuo ili doživio, a koje su za njega kao neka životna načela.
Uz ove dvije knjige-povjesnice posvećene rodnom mjestu prof. Jelinić napisao je i pet stručnih udžbenika.
B. Lukačević/ J.P., KT