Zenica
Sub, 19. Ožujak 2022. 12:48
Svetkovina Sv. Josipa svečano je proslavljena u istoimenoj zeničkoj župi u subotu, 19. ožujka.
Središnje euharistijsko slavlje predslavio je vlč. Tomo Mlakić, župnik na Kupresu, a u koncelebraciji je bilo 11 svećenika među kojima i župnik domaćin vlč. Davor Topić, koji je i izrekao riječi pozdrava i dobrodošlice. Okupilo se nekoliko stotina vjernika iz cijeloga zeničkoga kraja.
U prigodnoj propovijedi vlč. Mlakić se najprije prisjetio kolovoza ratne 1994. kada je kao mladomisnik na svoju prvu svećeničku službu došao upravo u Zenicu, u župu Crkvica. Kazao je kao su mu slike još uvijek žive, a neka sjećanja ne mogu izbrisati. „Bili smo potpuno nezaštićeni – bilo je teško predvidjeti što će donijeti jutro – ali imali smo nešto što mi se čini da danas nemamo: bili smo zajedno. Bili smo spremni jedni za druge podmetnuti leđa. To teško vrijeme iznjedrilo je svećenika Božu (op. Markotića) koji je i mrtva želio ostati u svom Čajdrašu i na čijem grobu se mnogi i danas mole. U to vrijeme, abrahamovski, kako to spominje današnje prvo čitanje, počeli smo sanjati katoličku školu – u nadi protiv svake nade - mi smo svoje učinili, a drugo je nadodao Bog. Bog će pridodati je biblijsko značenje Josipova imena“, podijelio je svoja sjećanja sa zeničkim pukom aktualni kupreški župnik koji je u gradu Čelika slavio misu prvi put nakon 28 godina.
U nastavku je progovorio o slici Boga koji je dobar, milosrdan i beskrajno voli. Promatrajući suvremeni način udaljavanja od Stvoritelja pozvao je vjernike na molitvu, kršćanski život, podizanje glasa protiv nepravde. „Bog u kojega mi vjerujemo ni danas neće zatvoriti oči pred našom mukom i zapitanošću što će biti sutra. Neće jer nam je obećao da nas nikada neće ostaviti i da će zauvijek biti s nama. Bog će uvijek učiniti svoj dio, Bog će uvijek nadodati, ali ne može bez nas“, poručio je propovjednik te je u završnom dijelu propovijedi progovorio o dvije osobine Sv. Josipa koje vjernici mogu naučiti od toga tihoga, dobroga i pravednog sveca, kako ga je vlč. Mlakić opisao, a one su pouzdanje u Boga i neprestano traganje za njim. „Pomozi nam danas Sv. Josipe da vjerujući kao što si ti vjerovao, učinimo korake za koje nismo sigurni kamo će nas odvesti, ali s pouzdanjem da je Bog s nama i da se ništa u našim životima ne događa bez Boga. Nauči nas Sv. Josipe, da nikada ne prestanemo tražiti Isusa kao što si ga ti u danima, zajedno s Marijom tražio“, poručio je kupreški župnik.
Prije završnog blagoslova đakon vlč. Paolo Coelho predvodio je molitvu Litanija Sv. Josipu.
Vrijedi spomenuti kako su se župljani župe Sv. Josipa u Zenici za patron pripremali devetnicom kroz devet srijeda koje su višedecenijska tradicija u gradu Čelika.
D. K., KT