Pon, 27. Svibanj 2019. 13:05
U okviru projekta "SOCIETIES" Caritas Bosne i Hercegovine pokrenuo je proces formiranja radnih skupina za socijalno uključivanje osoba s invaliditetom.
Cilj ovih radnih skupina je unaprijediti sudjelovanje i ulogu organizacija civilnog društva u procesu donošenja odluka, kao i razmijeniti znanja i iskustva ovih udruga i organizacija s javnim ustanovama o procesima socijalne uključenosti osoba s invaliditetom i korespondirajući socijalnih politika.
S tim u vezi održan je još jedan susret radne skupine, i to u Sarajevu 24. svibnja 2019. na temu Nasilje nad osobama s invaliditetom. Susret radne skupine, održan u prostorijama Nadbiskupijskog centra za pastoral mladih Ivan Pavao II., okupio je predstavnike 15-ak nevladinih udruga i državnih institucija, uz moderaciju prof. dr. Lejle Kafedžić s Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, javlja caritas.ba.
Tijekom susreta sudionici su razgovarali o nasilju nad osobama s invaliditetom, koje su zbog prirode svog invaliditeta prinuđeni osloniti se na druge, te su samim time u većem riziku od nasilja i iskorištavanja. Sudionici su zaključili kako se, nažalost, nasilje tretira i registrira općenito, te stoga nedostaju podatci o broju osoba s invaliditetom žrtvama nasilja.
Sudionici su u otvorenoj raspravi razgovarali o nedostatku i manjkavosti sustavnih rješenja i servisa potpore za osobe s invaliditetom, nedostatku praćenja i prilagodbe postojećih zakonskih rješenja i usluga, postojanju deklarativno uspostavljenih mjera, preopterećenosti pojedinih službi i ustanova te nedovoljnom broj stručnjaka i osoba s kvalitetnom izobrazbom koji djeluju kao pružatelji usluga.
Koncem susreta sudionici su načinili i popis ključnih preporuka i neophodnih mjera koje je potrebno provesti kako bi se Bosna i Hercegovina približila standardima Europske unije, odnosno kako bi se poboljšao položaj osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini. Popis preporuka i neophodnih mjera uključuje izradu sustavnog načina praćenja nasilja nad osobama s invaliditetom te konkretnog istraživanja u sklopu kojega bi bili definirani i detaljni koraci na koji način je nasilje nad osobama s invaliditetom prvenstveno moguće prevenirati, a potom i sankcionirati, piše caritas.ba.
Dodatno, nevladine udruge mogu i trebaju osigurati okruženje koje će pružiti kvalitetnu brigu i pomoć osobama s invaliditetom, no međutim odgovornost nad sprječavanjem, kažnjavanjem i rješavanjem ovog pitanja je u potpunosti u nadležnosti državnih institucija i ustanova.
U narednom razdoblju planirani su dodatni susreti radnih skupina za socijalnu uključenost osoba s invaliditetom na nivou Bosne i Hercegovine, s ciljem kreiranja detaljnog popisa svih preporuka i prijedloga. Tijekom rujna 2019. planirana je završna konferencija na kojoj će svi prikupljeni prijedlozi i preporuke za kreiranje novih i redefiniranje postojećih socijalnih politika i zakonskih rješenja biti predstavljeni široj javnosti.
Projekt SOCIETIES provodi 16 partnerskih organizacija u pet zemalja jugoistočne Europe: Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo i Srbija, uz potporu stručnjaka iz Italije i Bugarske, predvođenih mrežom Caritasa. U Bosni i Hercegovini projekt se provodi u suradnji s Udruženjem za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji TK „Fenix“, uz podršku Federalnog ministarstva zdravstva, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS te Centra za mentalno zdravlje Vitez. Predviđeno trajanje projekta je do konca 2019. a projekt je financiran sredstvima Europske unije, u okviru programa Podrške regionalnim i tematskim mrežama organizacija civilnog društva.
KT