Ravska – Briševo: Proslava patrona i misa na mjestu stradanja


Biskup banjolučki mons. Franjo Komarica pohodio je u subotu, 24. lipnja, župu Ravska, u prijedorskom kraju, koja je toga dana proslavila svoj patron. Potom je bio u filijali župe Stara Rijeka, u pogromom izbrisanom selu Briševo, gdje je u ponovno izgrađenoj spomen-crkvi Sv. Petra i Pavla predvodio misu.

U Ravskoj su uz biskupa koncelebrirali upravitelj župe i ujedno župnik u Ljubiji vlč. Ilija Piličić te župnik susjedne župe Stara Rijeka vlč. Dražan Mirčić.

Na misi je sudjelovalo nekoliko stotina vjernika, mahom prognanih i raseljenih iz te i susjednih župa, koji su za ovu prigodu pristigli iz Hrvatske, Slovenije i nekoliko drugih zemalja.

Biskup ih je sve obodrio da ostanu postojani u svojoj vjeri gdje god bili, računajući da će im Bog uvijek biti od pomoći. Zahvalio im je što ne zaboravljaju svoj rodni kraj te ih potaknuo da se složno zauzimaju i kod predstavnika vlasti za nužnu izgradnju zapuštenih infrastruktura i svojih domova. Podsjetio ih je na obvezu trajne zahvalnosti prema njihovom mladom župniku Ivanu Grgiću, ubijenom 1992.

Biskup je na kraju mise predmolio molitve za ubijene svećenike i brojne vjernike laike iz toga kraja.

Istoga dana, mons. Komarica bio je u filijali župe Stara Rijeka, u satrvenom selu Briševo te je u ponovno izgrađenoj spomen-crkvi Sv. Petra i Pavla predvodio misu, zajedno sa župnikom Mirčićem. Okupilo se 100-tinjak prognanih Briševljana, koji žive u Hrvatskoj i u drugim zemljama Europe.

Biskup banjolučki je u svojoj propovijedi govorio o jedinstvenoj vrijednosti pripadanju Kristovoj Crkvi sazidanoj na temelju apostola. Ta Crkva dijeli sudbinu svoje Glave – Isusa Krista, koji je po muci i smrti ušao u slavu uskrsnuća. Podsjetio je na dramatične događaje iz nedavne prošlosti njihove rodbine i mještana koji su potpuno nedužni platili svojom krvlju vjernost Kristu i njegovoj Crkvi.

Pozvao ih je da se na 25. godišnju masakra nad Briševljanima, 25. srpnja ponovo okupe u svojoj crkvi na molitvu i misu za pobijene katolike svoga sela i župe.

Nazočni su upoznati da se za tu prigodu priprema monografija Briševački mučenici, te da će 24. srpnja biti upriličen u Banjoj Luci Studijski dan o masakru u Briševu.

Nakon mise Udruga Briševljana upriličila je u dvorištu crkve prigodni domjenak za sve nazočne.

TABB/ KT