Pon, 20. Svibanj 2024. 11:54
Katolički školski centar „Bl. Ivan Merz“ u Banjoj Luci proslavio je 15. svibnja Dan škole.
Svečanost je započela misnim slavljem u župnoj crkvi Pohoda BDM u Banjoj Luci koju je predvodio banjolučki biskup mons. Željko Majić uz koncelebraciju ravnatelja Centra mons. Ivice Božinovića, banjolučkog dekana i župnika vlč. Žarka Vladislava Ošapa te ravnatelja svih drugih Centara iz BiH.
U prigodnoj propovijedi biskup Željko, osvrćući se na život i djelo Bl. Ivana Merza, istaknuo je kako u Bl. Ivanu, koji je posebno častio Blaženu Djevicu Mariju, imamo primjer potpunog predanja Bogu. „Vjera je Božji dar. Vjerovati znači srce dati, Bogu se predati. Ne zaboravite na svakodnevnu molitvu i redovito sudjelovanje na svetoj misi“, poručio je biskup Željko.
Liturgijsko pjevanje animirali su vjeroučenici, polaznici katoličkog vjeronauka.
Nakon misnog slavlja svečanost je nastavljena u sportskoj dvorani Centra, a himnom KŠC-a otvorili su je članovi glazbene sekcije.
Dobrodošlicu je nazočnima zaželio ravnatelj Centra mons. Božinović ističući da svaka proslava Dana škole jest prigoda zahvaliti Bogu, ali i onima koji podržavaju rad Centra te je zahvalio Državnom uredu za Hrvate izvan RH, Vladi RS, Gradu Banjoj Luci, bez čije potpore ne bi mogli opstati sve ove godine. Zahvalio je i biskupu u miru, mons. Franji Komarici koji se sve ove godine borio za školu, a njegovu upornost zaželio je i novom banjolučkom biskupu mons. Majiću. „Želim vam svima da nas osjetite srcem, jer čovjek samo srcem dobro vidi, ono bitno očima je nevidljivo, kaže Mali princ“, zaključio je ravnatelj Božinović.
Program je nastavljen glazbeno-plesno-scenskim prikazom Ogledalo, kojim su učenici, članovi literarne, dramske, plesne i recitatorske sekcije, istražujući sebe, svoju osobnost, pokušali spoznati sebe i pronaći odgovore na brojna životna pitanja.
Nazočnima se obratio i biskup Željko koji se, čestitajući Dan škole, zahvalio onima koji sudjeluju u nastavnom procesu. „Želim da ovo zajedništvo još više raste, da budemo bliži jedni drugima i na taj način pobjeđujemo sve ono što nas razdvaja, a ispunimo se onim što nas ispunja, a to su dobrota i ljubav“, zaključio je biskup. Nakon svog obraćanja dodijelio je i diplome učenicima koji su sudjelovali na kvizu znanja o životu i djelu Bl. Ivana Merza. Na ovogodišnjoj 11. Merčevoj olimpijadi prvo mjesto pripalo je Uni Zekić, drugo Mihaeli Ivaštanin, a treće mjesto osvojila je Marina Petković. Također, proglašen je i najbolji sportaš 15. generacije maturanata. – Marko Milanović.
Nazočne je pozdravio i gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković, koji je, čestitajući Dan škole, poručio da su najbolji ljudi oni koji najviše koriste čovjeku do sebe te zaželio „da zajedno gradimo i stvaramo Banju Luku u kojoj ima mjesta za sve ljude“.
A da u KŠC-u u Banjoj Luci ima i onih najboljih dokaz je Ivana Dugonjić, učenica četvrtog razreda, koja je proglašena najboljom među učenicima srednjih škola Sustava KŠC-a. Naime, Ivani je dodijeljena Godišnja nagrada Petar Barbarić koja se dodjeljuje svake godine jednom učeniku koji se posebno istaknuo svojim učenjem, vladanjem i rezultatima u izvannastavnim, odnosno izvanškolskim aktivnostima. O ovoj nagradi i Ivani nazočnima je govorio ravnatelj, izrazivši radost jer je u 19 godina postojanja Centra nagrada peti put došla u KŠC Banja Luka. On joj je u ime Sustava katoličkih školskih centara uručio nagradu.
U svom govoru Ivana je zahvalila onima koji su je doveli do ove nagrade, a na kraju je izvela jednu pjesmu uz klavirsku pratnju Andreasa Ćurića.
Nakon svečane akademije druženje je nastavljeno uz domjenak pripremljen u prostorijama škole.
J.M., KT