Vjersko- kulturna manifestacija "Dani Plehana"


Središnji događaj ovogodišnjie vjersko- kulturne manifestacije Dani Plehana, koji su u župi Sv. Marka na Plehanu započeli u ponedjeljak 23. travnja bila je hodočasnička misa u subotu 28. travnja.

Euharistiju je predslavio ovogodišnji mladomisnik fra Augustin Čordaš, župni vikar župe Uznesenja BDM u Širokom Brijegu.

Uz gvardijana fra Antu Tomasa i derventskog dekana preč. fra Ivana Marića suslavilo je još 12 svećenika. Vanjska proslava Sv. Marka, tradicionalno se poslije posljednjeg rata slavi prve subote iza spomendana sv. Marka kako bi što više Plehančana raseljenih diljem svijeta mogli doći u svoj rodni kraj barem za taj događaj.

Na početku homilije fra Augustin je naglasio da je Božja riječ uvijek mlada, da ne stari, "uvijek s njom može piti kao sa svježeg izvora". Aktualizirajući odlomak iz evanđelja koje govori o znakovima koji će se dogoditi onima koji uzvjeruju, pojasnio je na što nas to Isus danas upozorava, te koju to vjeru traži u konkretnom životu.

„Vjera nije neko tek puko mišljenje, nije puko poznavanje vjerskih istina, nije neki običaj, nego je ona osobna stvarnost susreta živoga uskrslog Krista sa svakim od nas, sa okupljenom zajednicom. Vjera je život. Ona se vidi u življenju našeg konkretnog života. To je područje u kome se ona ostvaruje. Tko je doživi istinski susret s Isusom taj se više od njega ne može odvojiti. Vjera se konkretizira, ona želi zahvatiti u naš život“, ustvrdio je propovjednik i u nastavku pojasnio kako prepoznati znakove prisutnosti takve vjere u životu, pojasnivši da se oni najbolje pokazuje na područjima života gdje je čovjek najranjiviji, gdje je slab pred zlom, pred grijehom, pred vlastitom nesposobnošću da izađe iz raznih ovisnosti...

„Nebo je ono zbog čega se mi ovdje okupljamo, to je Radosna vijest, vrhunac onoga za čim svi čeznemo“, zaključio je mladomisnik fra Augustin te na kraju svima udijelio svoj mladomisnički blagoslov.

Sin plehanskog kraja Marjan Kljajić znakovito je mladomisnika darivao ručnim satom, poručivši mu da ga uvijek podsjeća  na Plehan.

Slavlje je pjevanjem uveličao zbor župe Svete Male Terezije iz Kutjeva, pod ravnanjem prof. Pile Miškića.

Kako su zbog gužve na graničnom prijelazu na misu zakasnili hodočasnici s dva autobusa iz Zagreba posebno je misu za njih u kapeli sv. Ive predvodio fra Ilija Jerković.

Gvardijan fra Anto zahvalio je svima koji su svojim prisustvom uveličali to slavlje, kao i one koji su sudjelovali u programu kroz Dane Plehana.  Posebnu zahvalu uputio je župniku iz Punotovaca, dr. Đurici Pardonu, nazvavši ga prorokom ovoga vremena, jer je toga mjeseca sa svojim vjernicima , od kojim su mnogi potomci s Plehana hodočastio na Plehan i slavio svetu misu.

Svečano je bilo i na sam blagdan sv. Marka u srijedu 25. travnja kada je Plehan na svom studijskom putovanju posjetilo 34 đakona, pripravnika za prezbiterat: iz Zagrebačke i Zadarske nadbiskupije, Varaždinske, Sisačke i Bjelovarsko-križevačke biskupije, Murskosoboške biskupije, Vojnog ordinarijata u RH, Hrvatske franjevačke provincije Sv. Ćirila i Metoda iz Zagreba, Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM, Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja, Provincije franjevaca trećeredaca glagoljaša Sv. Jeronima, Hrvatske pokrajine Družbe Isusove, Hrvastke salezijanske provincije sv. Ivana Bosca i đakon Benediktinskog samostana sv. Kuzme i Damjana. Nakon molitve Večernje, koju uz đakone franjevce s Plehana i vjerni puk predvodio dr. Josip Šimunović, ravnatelj Nadbiskupijskog pastroalnog instituta iz Zagreba i voditelj Đakonske pastoralne godine slijedilo je ugodno druženje uz večeru.

Tijekom večere gvardijan fra Anto i župnik vikar fra Franjo Dalibor Stjepanović priredili su za đakone tombolu na kojoj je glavna nagrada bila šargija. Osvojio ju je jedan bogoslov  iz Sloveneije, a fra Anto je đakonima poručio da poštuju šargiju – instrument i simbol toga kraja.

U četvrtak 26. travnja predstavljene su dvije knjige u izdanju Europske akademije Banjolučke biskupije: autora biskupa dr. Franje Komarice Winfrida GburekaLjubav, Sila domišljatost, skidanje maski te knjiga Prešućeni zločin – zbornik radova povodom 20. obljetnice progona Hrvata. O knjigama je govorio Frano Piplović, voditelj studija Europske akademije Banjolučke biskupije i Erdoan Katana dopisnik radio Slobodna Europa iz Banja Luke. Podršku i zahvalu domaćim franjevcima uputio je i nazočni biskup Komarica, koji je osim o svojim knjigama progovorio i o trenutnom položaju Hrvata katolika u Bosanskoj Posavini.

U petak 27. travnja nakon večernje mise slijedila je multimedijalna prezentacija: Vjersko - kulturno središte Plehan, Idejni projekt zgrade Samostana.

B. Lukačević/ KT