Zlatni jubilej čeljevske župe


Župa Presvetoga Srca Isusova u Čeljevu proslavila je u petak, 7. lipnja svoj patron i veliki jubilej – 50. obljetnicu postojanja.

Središnje misno slavlje predvodio je mostarsko-duvanjski biskup i trebinjsko-mrkanski upravitelj mons. Petar Palić uz koncelebraciju više svećenika, među kojima su bili župnik don Ivo Šutalo i prvi župnik don Jozo Ančić.

O povijesti…

Riječi pozdrava biskupu Petru i okupljenim vjernicima uputio je na početku svete mise don Ivo kazavši kako je ovo velik dan za ovu župu koja danas slavi titular Presveto Srce Isusovo i jubilarnih 50 godina od osnutka ove župe.

“Ovu je župu kroz 50 godina opsluživalo šest svećenika od kojih se samo jedan preselio u vječnost, don Marko Lukač. Posebna mi je čast pozdraviti prvoga čeljevskog župnika don Jozu Ančića koji je prvih sedam godina u ovoj župi požrtvovno radio, borio se i mučio te s narodom u ono vrijeme sagradio najprije župnu kuću, a onda i ovu crkvu. Zahvaljujem i ostalim župnicima koji su ostavili dio svoga života u ovoj župi gradeći i radeći na njezinu duhovnom i materijalnom napretku. Nakon don Marka došao je don Ivan Kordić, ratni župnik ove župe, zatim don Blaž Ivanda i don Tomislav Ljuban. Od srca im hvala za svećeničko i ljudsko zalaganje. Kako na ovaj dan obilježavamo i Lipanjske zore, uputimo svoje molitve i za duše branitelja u kojem god ratu su sudjelovali i izgubili svoje živote“, pozvao je župnik.

Učiti od Kristova srca

U propovijedi biskup Petar govorio je o srcu, ljudskome, te o srcu – srcima koji se kroz razne vidove i na razne načine spominju u Bibliji. Istaknuo je kako Biblija hvali otvorena, zahvalna i odlučna srca, a osuđuje lažljiva, zatvorena i sebična. „Sveto pismo kaže Bog je ljubav, a Isusovo srce otkriva tu Božju ljubav prema nama. Isus sebe opisuje kao blaga i ponizna srca i poziva nas da ga nasljedujemo“, potaknuo je mons. Palić.

Pozvao je potom vjernike neka promisle o suvremenim društvenim promjenama i kako bi mogli sebe i druge oduševiti za život po Evanđelju, odnosno da župa ostvari svoju misionarsku ulogu. „Župna zajednica je različita od svake druge zajednice jer se ona u liturgiji povezuje s nebeskom Crkvom. Obuhvaća sve naše pokojne, sve svetce, glava joj je Gospodin naš Isus Krist s Bogom Ocem i Duhom Svetim. Isus je želio imati to zajedništvo s nama ali nakon svoje smrti, i u tu je svrhu ustanovio euharistiju koju vi kao župna zajednica slavite. Da bismo mogli slaviti euharistiju, u župi postoji župna crkva kao posebno mjesto gdje slavimo Boga i osjećamo Njegovu nazočnost. Potrebna nam je u životu blizina, vodstvo i Božja zaštita“, posvijestio je propovjednik obrazloživši kako je obljetnica koju slave zadaća vjernika da se ne zatvaraju u sebe već da budu gostoljubiva zajednica, posebice onima koji još traže životni smisao jer, „ jedino ćemo na taj način moći za sebe reći da smo naučili ili još uvijek učimo od Kristova srca, da budemo blaga i ponizna srca koje će uvijek privlačiti samo Kristu.“

Nakon molitve vjernika uslijedio je prinos darova. Predstavnici četiriju sela ove župe prinijeli su svoje darove pred oltar da ih biskup blagoslovi, javlja CNAK.

Prigodnu riječ zahvale na kraju misnoga slavlja izrekao je župnik zahvalivši onima koji su sudjelovali u ovoj proslavi kao i kroz devetnicu kojom se ova vjernička zajednica pripremala za obljetnicu i patron. Zatim je don Ivo biskupu Petru uime župne zajednice darovao vino, krunicu i šalicu, a sve s logom 50. obljetnice ove župe.

Slavlje je nastavljeno u dvorištu ispred crkve uz okrjepu i glazbu.

J.M., KT