sri, 24. lipnja 2026. 14:34
Župa Rođenja Sv. Ivana Krstitelja u Bijelom Brdu kod Dervente u Bosanskoj Posavini, svečano je 24. lipnja proslavila svoj patron. Svetu misu na vanjskom oltaru predslavio je fra Šimo Ivelj, sudski vikar Vrhbosanske nadbiskupije.
Osim domaćina, upravitelja župe vlč. Marka Sliškovića, koji je u početku pozdravio nazočne, u koncelebraciji je bilo deset svećenika. Oko 500 vjernika i ove godine došli su iz raznih krajeva Europe, posebno iz Hrvatske, u koju su morali izbjeći za vrijeme posljednjeg rata.
Fra Šimo je u prigodnoj propovijedi ocrtao lik Sv. Ivana Krstitelja koji je „spona“ između Staroga i Novoga zavjeta. Istaknuo je da je glas Isusova preteče bio kao oštri mač koji reže, ali i koji miluje, blago djelujući. Podsjetivši kako s Isusovim krštenjem na Jordanu završava Ivanovo poslanje – kazao je kako je to slika i poruka današnjem naraštaju vjernika: da se trebaju „umanjivati“ kako bi Kristova slava rasla.
Poslije misnoga slavlja nastavljeno je druženje za obiteljskim stolom.
Inače, župa Bijelo Brdo, koja je utemeljena 1921. odvajanjem od vjerničke zajednice Koraće, smjestila se na brdu između Dervente i rijeke Save, a uz ostalo obilježena je stradanjem po završetku II. svjetskog kada je su u selu provedena masovna uhićenja ne samo muškaraca nego i žena i djece te je ubijeno više od 200 ljudi. Također, Hrvati katolici, kojih je 1991. bilo 2 191, protjerani su na početku posljednjega rata i danas ih na području župe stalno živi 18.
Najviše se vjernika okupi na patron te se poslije mise zadrže u druženju pod šatorom i uz zvuke narodnog melosa.
I.R./ KT