Zagreb

JSR otvorila Centar za integraciju izbjeglica


Isusovačka služba za izbjeglice (Jesuit Refugee Service JSR) svečano je pokrenula Centar za integraciju izbjeglica „Sol“ u Maksimirskoj 286, s ciljem pružanja potpore obiteljima koje su u RH dobile status izbjeglica u njihovom integracijskom procesu.

Foto: Bitno.net

Foto: Bitno.net

Ovaj Centar je otvoren i poziva sve građane Republike Hrvatske koji žele upoznati druge kulture, volontirati i iskazati dobrodošlicu svojim novim sugrađanima.

U svrhu prikupljanja dodatnih financijskih sredstava za funkcioniranje Centra za integraciju izbjeglica ova nevladina humanitarna organizacija pokreće i crowdfunding kampanju pod nazivom Jučer stranci, danas susjedi, a za sve one koji žele pocržati rad ovoga Centra, donirati je moguće ovdje.

Ravnatelj p. Tvrtko Barun u uvodnoj je riječ kratko predstavio aktivnosti koje će se provoditi u samom Centru. Pritom je naglasio kako je učenje hrvatskog jezika prvi korak i ključ uspješne integracije. „U našem Centru već intenzivno provodimo edukaciju hrvatskog jezika koju vodi profesorica hrvatskog jezika. Izbjeglice su prepoznale kvalitetu edukacije te redovito dolaze. Također, u Centar smo doveli nekoliko poslodavaca koji su otvoreni i žele zaposliti osobe koje u RH imaju status izbjeglice. Dakle, naš Centar Sol nudi organiziranu podršku izbjeglicama kako bismo ih pripremili na izazove koji ih očekuju te ih osnažili da se aktivno uključe u zajednicu“, poručio je p. Barun.

Na otvaranju Centra Sol  nazočila je i izaslanica predsjednice RH i savjetnica za društvene djelatnosti i mlade Renata Margaretić Urlić, izaslanik predsjednika Vlade RH, državni tajnik MUP-a Žarko Katić, pučka pravobraniteljica Lora Vidović, ravnatelj Ureda za ljudska prava i mnogi drugi.

Podsjetimo, JRS – Isusovačka služba za izbjeglice je neprofitna humanitarna udruga čija je misija pratiti, služiti i zagovarati prava izbjeglica. U RH aktivno djeluju od 1993. Svakodnevnom prisutnošću u prihvatilištima za tražitelje azila, interkulturalni tim JRS-a pruža psihosocijalnu potporu, pravno savjetovanje, edukaciju hrvatskog jezika i posebno osmišljene radionice za osnaživanje žena. Također, kako javlja Bitno.net, usredotočeni su na pružanje potpore osobama s međunarodnom zaštitom u Hrvatskoj u njihovu procesu integracije kroz asistenciju u obilasku birokratskih institucija, tjednim posjetima njihovih domovima, pomaganjem u pronalasku poslova i organizacijom različitih integracijskih susreta s lokalnim stanovništvom. Aktivno zagovaraju prava izbjeglica te provode projekte i javne kampanje kako bi se podigla svijest o problemima i položaju izbjeglica.

KT