Procvat online evangelizacije u doba „koronavirusa“


Brojni svećenici, redovnici i redovnice te vjernici laici, u vrijeme pandemije „koronavirusa“ i socijalne distance, otvorili su se jedinom mogućem načinu evangelizacije – onom u virtualnom svijetu.

O uspjehu, reakcijama vjernika i mogućem nastavku jednakim intenzitetom s popuštanjem mjera, u emisiji Argumenti Hrvatskoga katoličkog radija 12. svibnja govorili su: zamjenik pročelnika Odjela za komunikologiju HKS-a doc. dr. sc. Krunoslav Novak, župni vikar župe Sv. Antuna Padovanskog i pokretač Instagram profila @askfrapriest – Pitaj svećenika fra Ivan Marija Lotar, te autor jednominutnih videa – komentara na evanđelje dana fra Marin Berišić. Emisiju je uredila i vodila Diana Tikvić.

Pandemija virusa COVID-19 i mjere socijalne distance potaknuli su Hrvatsko katoličko sveučilište na svakodnevne mise u podne. Ideja je prvotno bila da se učini nešto za studente i djelatnike, rekao dr. Novak te dodao da se uz pomoć medija vijest o tome brzo proširila pa su misu prenosili Varaždinska televizija, Radio Marija i brojni portali. „Na sveučilištu imamo Odjel komunikologije i u tijeku je priprema televizijskog studija. Dobili smo opremu za prijenos uživo iz hrvatske župe u Torontu pa smo je stavili na raspolaganje vjernicima kako bi dobivali poticaj iz naše kapele. Od početka smo radili s najvišim standardima, s četiri kamere, i bio je to ogroman izazov, obzirom da sam sve sam odrađivao”, istaknuo je dr. Novak koji je imao upite o uputama s različitih strana od svećenika koji su željeli prenositi mise preko Facebooka. Mise su iz kapele Hrvatskoga katoličkog sveučilišta prenošene 44 dana, od blagdana sv. Josipa do 2. svibnja kada je ponovno omogućeno slavljenje misa s vjernicima. Iako se nitko nije pripremao ta takav scenarij, rekao je dr. Novak, svatko je nastojao reagirati na najbolji način da to vrijeme prođe jednostavnije i lakše. „Mislim da je važno spomenuti kako čovjek ima duhovnu potrebu čak i jače izraženu kada je pritisnut poteškoćama… Mislim da je za sve nas bilo ključno i važno sačuvati tu vezu s Gospodinom”, istaknuo je dr. Novak, piše ika.  

Pokretač Instagram profila @askfrapriest – Pitaj svećenika, rekao je kako je on nastao zbog pastoralnog iskustva o onome što je susretao na terenu. „Najviše pitanja postavljaju ljudi koji su se udaljili od vjere i najviše je pitanja duhovne naravi koja se odnose na povratak u Crkvu i molitvu, ali ima i dosta složenih pitanja o obiteljskim i bračnim problemima. U tri mjeseca došlo je oko 900 pitanja, neka se ponavljaju ali je oko 500 originalnih pitanja. Od pomoći je i YouTube kanal, koji nije bio planiran, ali je puno lakše snimiti odgovore na pojedina pitanja i na njih ne moram ponovno odgovarati”. Fra Ivanu u vizualnom izgledu profila pomažu srednjoškolci, ali samo on ima pristup pitanjima. U odgovaranju mu pomažu i njegova subraća fra Vladimir Vidović i provincijal fra Josip Blažević koji je stručnjak za new age, jer ne bi sve stigao sam. Fra Ivan je prije redovništva radio u medijima, a ulaskom u zajednicu želja poglavara bila je da to znanje i talent koristi na slavu Božju.

U emisiju se telefonski uključio fra Marin, član Hrvatske kapucinske provincije Sv. Leopolda Bogdana Mandića na studiju u Milanu koji se trenutno nalazi u gradu Portogruaro, u talijanskoj regiji Veneto. On svakodnevno na društvenim mrežama objavljuje jednominutni video – komentar na evanđelje dana. „Pandemija me je potaknula na iskorak dalje. Imao sam stranicu s dnevnim komentarima na evanđelje. Inspiracija za jednominutni video došla je za vrijeme jedne večernje molitve, a vidio sam primjere drugih svećenika koji rade slične stvari. Do sada sam objavio pedesetak videa i nije uvijek lako pripremati jednominutni sadržaj”, rekao je fra Marin koji jedan video nekada snima i do 30 puta. „U strpljivosti Bog uvijek pomogne, a mnoge mlade dotakne riječ Božja koja je uvijek aktualna”, istaknuo je fra Marin te dodao da se ne treba bojati riskirati jer je Krist uvijek tu. U osvrtu na situaciju po pitanju pandemije koronavirusa u Italiji rekao je kako se situacija popravlja, iako su još uvijek zatvoreni i tek 18. svibnja bit će dopuštene mise s narodom. Iako prognoze nisu uvijek najbolje potrebo je, kako je rekao, odgovarati na potrebu koju daje realnost, jer i Bog poziva na odgovornost.

T.M.I., KT