uto, 23. lipnja 2026. 09:49
Članovi župnog crkvenog zbora i zbora mladih župe Imena Marijina iz Gromiljaka kod Kiseljaka, pastoralnom suradnicom u župi predvođeni s. Marinelom Zeko, hodočastili su 21. lipnja u Đakovo i Slavonski Brod.
Hodočašće je organizirano u povodu 145. obljetnice biskupskog posvećenja sluge Božjega Josipa Stadlera i u godini jubileja te župe koja 12. rujna slavi 150. obljetnicu postojanja, javlja kta. Hodočasnici su nakon dolaska u đakovačku katedralu Sv. Petra sudjelovali su na misi koju je predslavio preč. Drago Tukara. Liturgijsko slavlje uzveličao je katedralni zbor pod ravnanjem profesora crkvene glazbe vlč. Ivana Andrića i uz pratnju orgulja.

Nakon mise, pod vodstvom bogoslova Mateja Mlinarića, hodočasnici su imali priliku pobliže upoznati đakovačku prvostolnicu građenu od 1866. do 1882., čija je unutrašnjost oslikana freskama i ukrašena skulpturama, a uz sedam oltara ističe se i svečana propovjedaonica. Kazavši kako se đakovačka prvostolnica s pravom smatra „veličanstvenim simbolom Slavonije“, bogoslov Matej pritom je podsjetio kako je kardinal Roncalli, poslije papa Ivan XXIII., tijekom posjeta Đakovu 1927. kazao kako je to „najljepša katedrala između Venecije i Istanbula“.

Nakon razgledavanja i kraćeg okrjepljenja, hodočasnici su se uputili u Slavonski Brod, u Stadlerovu spomen-kuću gdje su ih srdačno dočekale sestre Služavke Maloga Isusa, predvođene kućnom poglavaricom s. Pavkom Dujmović. Nakon okrjepe, s. Marina Piljić upoznala je nazočne s poslanjem tog zdanja, završenog 2018., kazavši kako su sestre SMI željele njime osvjetlati život i djelo svog utemeljitelja i prvog vrhbosanskog nadbiskupa. Dodala je kako se redovito tu u kapelici organiziraju klanjanja Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu, osobito svakog 24. i 25. u mjesecu, kao i da su prethodni tjedan organizirali dječji oratorij na kojem se okupilo više od dvjesto djece koja su kroz radionice i kateheze promišljala o Stadlerovoj plemenitosti.

Zahvalni na gostoprimstvu, hodočasnici su se potom uputili na Trg Josipa Stadlera u Slavonskom Brodu gdje su završili svoje hodočašće zajedničkom molitvom i pjesmom.
Sudionici izražavaju zahvalnost na svim primljenim milostima te svima koji su omogućili njihovo putovanje, među kojima osobito Nadbiskupijskom centru za pastoral mladih Ivan Pavao II.
Ž.I., KT