Papin govor članovima Braće kršćanskih škola

Mladi našega vremena prava su vulkanska sila života


U četvrtak ujutro, 15. svibnja, Sveti Otac je primio u audijenciju članove Braće kršćanskih škola (Brothers of the Christian Schools) te uputio svoj govor.

Foto: vatican.va

Foto: vatican.va

Kako je na početku svog obraćanja kazao papa Leon XIV., raduje ga činjenica da je goste mogao primiti u povodu 300 godina od proglašenja bule In apostolicae Dignitatis solio, kojom je papa Benedikt XIII. odobrio njihov Institut i njegove propise (26. siječnja 1725.). „Ovaj trenutak također se podudara sa 75. obljetnicom kada je papa Pio XII. proglasio Sv. Ivana Baptistu de La Sallea 'nebeskim zaštitnikom svih odgojitelja' (…) Tri stoljeća kasnije, lijepo je vidjeti kako vaša prisutnost i dalje zrači svježinom bogatog i širokog odgojno-obrazovnog poslanja, kojemu se s entuzijazmom, vjernošću i duhom žrtve posvećujete u različitim dijelovima svijeta, radeći s mladima. U svjetlu ove obljetnice, želim se s vama zadržati i promisliti o dvama aspektima vaše povijesti koji su, vjerujem, važni za sve nas: pozornost na znakove vremena te službeničku i misijsku dimenziju poučavanja u zajednici“, kazao je papa Prevost.

„Počeci vašeg djelovanja mnogo govore upravo o 'aktualnosti'. Sv. Ivan Baptista de La Salle započeo je svoje poslanje odgovarajući na molbu za pomoć koju mu je uputio laik Adriano Nyel, koji je imao poteškoća u održavanju svoje 'škole za siromašne'. Vaš je utemeljitelj u toj molbi prepoznao Božji znak – prihvatio je izazov i krenuo na posao. Tako je, ne planirajući to i mimo svojih prvotnih očekivanja, stvorio novi sustav poučavanja: kršćanske škole, besplatne i otvorene za sve. Među inovacijama koje je uveo u toj pedagoškoj revoluciji bile su nastava u razredima umjesto individualne poduke; zamjena latinskog jezika francuskim, kako bi nastava bila pristupačna svima; nedjeljna pouka za one koji su radili tijekom tjedna; te uključivanje obitelji u obrazovni proces, prema načelu 'odgojnog trokuta', koje je i danas izuzetno aktualno. Problemi s kojima se susretao nisu ga obeshrabrivali, već su ga poticali da traži kreativna rješenja i krene novim, često neistraženim putovima“, objasnio je Papa.

U nastavku je naznačio kako to sve poziva na razmišljanje te potiče na važna pitanja: koje su danas, u svijetu mladih, najhitnije potrebe i izazovi? „Mladi našega vremena, kao i oni svih vremena, prava su vulkanska sila života, energije, osjećaja i ideja. To se vidi iz svega prekrasnog što su sposobni ostvariti na raznim područjima (…) Želim, međutim, istaknuti još jedan važan vidik lasalijanske stvarnosti: poučavanje shvaćeno kao služenje i poslanje, kao posvećenje unutar Crkve. Sv. Ivan nije želio da među učiteljima u kršćanskim školama bude svećenika, već samo 'braće', kako bi se sva snaga, uz Božju pomoć, mogla usmjeriti na odgoj učenika. Volio je reći: 'Vaš je oltar katedra' (…) Tako karizma škole, koju prihvaćate i dodatnim – četvrtim – zavjetom poučavanja, osim što je služenje društvu i dragocjeno djelo ljubavi, i danas ostaje jedan od najljepših i najuvjerljivijih izraza svećeničkog, proročkog i kraljevskog poslanja koje smo svi primili u krštenju, kako to ističu dokumenti Drugog vatikanskog sabora. Tako u vašim odgojnim ustanovama, posvećena braća proročki uprisutnjuju, po svom posvećenju, ono kršteničko poslanje koje potiče sve vjernike (usp. Lumen gentium, 44), svakoga prema njegovu stanju i zadaćama, bez razlika, da kao živi udovi 'utroše svu svoju snagu za rast Crkve i njezino trajno posvećenje' (isto, 33). Zato se nadam da će poziva na lasalijansko redovničko posvećenje biti sve više – da će se oni poticati i njegovati, kako unutar vaših škola tako i izvan njih – te da će, u suradnji sa svim drugim odgojnim čimbenicima, pridonositi nadahnjivanju radosnih i plodonosnih putova svetosti za mlade koji ih pohađaju“, poručio je papa Leon XIV, donosi vatican.va.

J.P., KT