Nestašica pšenice na svjetskim tržištima


Pandemija "koronavirusa" prouzročila je potres na svjetskom tržištu pšenice, a stručnjaci smatraju da bi se glad u svijetu mogla mnogostruko povećati.

Foto: Ilustracija pšenice, pixabay.com

Foto: Ilustracija pšenice, pixabay.com

Dok je svijet pratio naftnu krizu i brojke zaraženih i preminulih od koronavirusa gotovo nezamijećeno javila se kriza žitarica, napose pšenice. Tako je pšenica preko noći postala "žuta nafta" pa i važnija od fosilnih goriva i njezinih derivata.

Naime, prema podacima UN-ovih organizacija za poljoprivredu, hranu i zdravstvo, ta bi kriza, kao posljedica pandemije koronavirusa, mogla dovesti do globalne nestašice pšenice, a ponegdje izazvati i glad te destabilizirati mnoge zemlje i regije, javlja Jutarnji list, a prenosi vitez.info.

Neki analitičari smatraju da bi se mogla ponoviti 2010. kada je zbog suše i slabije žetve u nekim vodećim proizvođačima došlo do nestašica žita u arapskim zemljama, što je pokrenulo Arapsko proljeće.

Rusija je, kao jedan od najvećih svjetskih proizvođača i najveći svjetski izvoznik žitarica, obustavila izvoz do početka srpnja. Time je izazvala napetost na tržištima i paniku kod glavnih uvoznika, poput Egipta, Indonezije, Alžira, Maroka, Nigerije i posebno Turske, koji već imaju problema sa zalihama, ali i kupnjom tog važnog prehrambenog proizvoda.