Papa Leon XIV.

Pohoditi starije osobe znači susresti Isusa


U poruci objavljenoj 10. srpnja povodom Svjetskoga dana djedova, baka i starijih osoba, koji se obilježava 27. srpnja, papa Leon XIV. naglasio je kako su starije osobe prvi svjedoci nade te pozvao Crkvu i društvo na obnovljenu brigu, zahvalnost i uključivanje starijih.

U poruci pod geslom Blago čovjeku koji se nije odrekao nade (usp. Sir 14,2), Sveti Otac ističe kako su starije osobe blagoslov i izvor nade, osobito u kontekstu Jubilarne godine te poziva vjernike i crkvene zajednice da starije ne ostavljaju same, nego da ih slušaju, posjećuju i uključuju u život zajednice, izvijestio je Tiskovni ured Svete Stolice.

„Život Crkve i svijeta može se razumjeti samo kroz nasljedovanje generacija“, poručuje Papa, podsjećajući na biblijske likove poput: Abrahama, Sare, Zaharije, Elizabete i Mojsija, koje Bog poziva u starosti da sudjeluju u njegovu djelu spasenja. Starost, dodaje, nije vrijeme neplodnosti, nego razdoblje milosti i blagoslova.

Papa u poruci naglašava potrebu da se starije oslobodi usamljenosti i zaborava: „Naša se društva prečesto navikavaju isključivati starije. Potrebna je revolucija zahvalnosti i brige.“ Poziva župne zajednice, udruge i crkvene pokrete da postanu nositelji te promjene redovitim posjetima, stvaranjem mreža podrške i molitve te izgradnjom odnosa koji starijima vraćaju dostojanstvo i nadu.

Sveti Otac posebno ističe, prenosi Vatican News, kako posjet starijoj osobi u samoći, u kontekstu Jubilarne godine, može biti oblik hodočašća i prilika za stjecanje jubilejskog oprosta.

Na kraju poruke, papa Leon XIV. podsjeća kako se i u starosti može voljeti i moliti: „Imamo slobodu koju nijedna slabost ne može oduzeti – slobodu da ljubimo i molimo. To je naša snaga i naš doprinos svijetu.“

Papa Franjo ustanovio je 2021. Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba, koji se slaviti svake četvrte nedjelje u srpnju, koji je vremenski vezan uz blagdan Sv. Joakima i Ane, Isusova djeda i bake (26. srpnja).

J.Vr.,KT