Poljska obilježava stogodišnjicu posvećenja Presvetom Srcu Isusovu


Poljaci su u ponedjeljak 27. srpnja obilježili 100. obljetnicu posvećenja Poljske Presvetom Srcu Isusovu.

Kip Presvetog Srca Isusova u Poznańu  Foto: gloswielkopolski.pl/Łukasz Gdak

Kip Presvetog Srca Isusova u Poznańu Foto: gloswielkopolski.pl/Łukasz Gdak

Čin posvete Poljske Presvetom Srcu Isusovu bio je 27. srpnja 1920., a tri tjedna kasnije Poljska je pobijedila Crvenu armiju u bitci poznatoj kao Čudo na Visli. U ljeto 1920. sovjetska vojska pokušala je prijeći Poljsku kako bi ostvarila plan Vladimira Lenjina da izazove komunističku revoluciju u zapadnoj Europi. Lenjin je vjerovao da će ako zauzme Poljsku, Sovjeti moći pružiti podršku revolucionarima u Njemačkoj.

Kad su boljševici krenuli u opsadu glavnog grada, Varšave, kardinal Edmund Dalbor je s ostalim poljskim biskupima u svetištu Majke Božje Częstochowske na Jasnoj Góri, pred ikonom Crne Madone, izvršio čin posvete poljskog naroda Srcu Isusovu.

Tom prigodom papa Benedikt XV. napisao je poljskim biskupima: „Ne biste mogli učiniti ništa prikladnije da ispravite zlo našega vremena, nego što je, u podložnosti Papinom poticaju, posveta vaše domovine Presvetom Srcu Isusovu i promicanje njegovoga svetog štovanja u narodu sve više i više.“

15. kolovoza 1920. poljska vojska je zaustavila napredovanje Crvene armije prema Varšavi te ju je u narednim danima potisnula od grada. Poginulo je oko 15 tisuća vojnika Crvene armije i 4500 Poljaka.

Glasnogovornik Poljske biskupske konferencije o. Paweł Rytel-Andrianik rekao je kako se čin posvete ne smije promatrati samo kao povijesni događaj. U priopćenju izdanom 27. srpnja napomenuo je da posveta nudi „pastoralni program za sljedeća desetljeća za milijune katolika u domovini“, izvijestila je Catholic News Agency, kako prenosi IKA.

Podsjetio je da su poljski biskupi obnovili posvetu 1951., 1976., 2011. te 2020. Također, istaknuo je da se slike Presvetog Srca Isusova redovito nalaze u domovima Poljaka te da je njegovo štovanje vodilo ljude da vjeruju Bogu i njegovoj ljubavi u teškim vremenima, što je osobito bilo potrebno u 20. stoljeću.

J.Vr.,KT