Potrebna suradnja u zaštiti interno raseljenih osoba


Nadbiskup Ivan Jurkovič, stalni promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima u Ženevi, govorio je na 44. zasjedanju Vijeća za ljudska prava te potaknuo na zaštitu interno raseljenih osoba.

 

Sveta Stolica smatra hitnom „istinsku suradnju“ u međunarodnoj zajednici što se tiče problema interno raseljenih osoba. Zbog toga potiče određivanje jasnoga pravnog okvira o odgovornostima država koji će im zajamčiti djelotvornu zaštitu, dovesti do trajnih rješenja te u konačnici spasiti ljudske živote – to je ukratko smisao izlaganja nadbiskupa Ivana Jurkoviča, stalnoga promatrača Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima i drugim međunarodnim organizacijama sa sjedištem u Ženevi, održanoga 9. srpnja na 44. zasjedanju Vijeća za ljudska prava, koje je u tijeku, u tom gradu, do 17. srpnja. U središtu je nadbiskupova izlaganja bio izvještaj posebnoga izvjestitelja o interno raseljenim osobama, osobito posvećen najranjivijima, a među njima su osobe s invaliditetom.

„Poput migranata i izbjeglica, i osobe primorane pobjeći iz svojega doma, ali koje ostaju u svojim zemljama iz kojih potječu, žrtve su 'globalizacije ravnodušja' na koju je papa Franjo više puta upozorio“, napomenuo je stalni promatrač Svete Stolice. Oni su protagonisti „nevidljive tragedije“ koju je pandemija bolesti COVID-19 samo pogoršala, kako je istaknuo Papa u Poruci za 106. Svjetski dan selilaca i izbjeglica 2020..

„Ni interno raseljene osobe, kao ni selioci i izbjeglice, nisu jednostavno brojevi ili statistički podatci; i oni su ljudska bića, sa svojim životnim pričama, trpljenjem i osobnim težnjama“, istaknuo je nadbiskup Jurkovič, a prenosi vaticannews.va. To je trpljenje još teže za one koji, među njima, imaju neko oštećenje te nailaze na još veće teškoće u pristupu informacijama i humanitarnoj pomoći, uz posljedične nejednakosti i veće opasnosti za njihovu zaštitu.

Zbog toga, u pomoći interno raseljenim osobama, Sveta Stolica smatra da je vrlo važno voditi računa i o potrebama osoba s invaliditetom, kako bi im bila zajamčena sigurnost i kako bi se potaknulo njihovo potpuno sudjelovanje u životu društava koja ih primaju, kao što se preporučuje u dokumentu vatikanskoga Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja, naslovljenom Pastoralne smjernice za interno raseljene osobe.

„U tu je svrhu potrebno veće zauzimanje država, više mehanizama za koordinaciju te jasniji mandati utemeljeni na načelima prema kojima bi svi ljudi, neovisno o njihovu selilačkom statusu, trebali imati mogućnost ostati na svojem teritoriju u miru i sigurnosti, bez opasnosti da bi mogli biti iseljeni. Međutim, samo takvi mehanizmi i pravni okviri nisu dovoljni; moći će biti djelotvorni jedino ako se nadvladaju predrasude kulture koja i dalje stvara nejednakosti i mnoge ljude ostavlja iza sebe“, upozorio je nadbiskup Jurkovič.

T.M.I., KT