Vatikan
sri, 13. veljače 2019. 11:14
U utorak, 12. veljače, član Papinske komisije za zaštitu maloljetnika isusovac Hans Zollner predstavio je novinarima osnovne smjernice predstojećeg susreta o zaštiti maloljetnika koji je sazvao papa Franjo u Vatikanu od 21. do 24. veljače.
„Oko 85 % djece na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi su žrtve nasilja: povrijeđeni u tijelu, psihi i duši seksualnim zlostavljanjem, ratom, terorizmom, prisilnim novačenjem u dječju policiju, nedostatkom pravde na svakoj razini. Riječ je o oko 85 milijuna djece i mladih“, ustvrdio je pater Zollner te provokativno upitao nazočne: „Tko govori o tih 85 milijuna djece i mladih? Tko govori o tome? Nitko! No, znanje i svijest je prvi i odlučujući korak za suočavanje s tom dramom.“
U nastavku svoga obraćanja pripadnicima „sedme sile“ njemački isusovac ukratko je u glavnim crtama predstavio budući susret Pape i predsjednika svih biskupskih konferencija o temi zaštite maloljetnika u Rimu. Pri tome je ustvrdio kako je Sveti Otac jako želio takav vid suradnje s biskupima u kojemu će se na stolu prvi put sustavno staviti pitanje zaštite djece u Crkvi, uzimajući u obzir globalne strukture i postupke, piše Vatican news.
Na tom sastanku rimski prvosvećenik će sudjelovati čitavo vrijeme i bit će podijeljen u tri glavne točke. Prvoga dana će biti govora o pastoralnim i pravnim odgovornostima biskupa, drugoga o tome kome biskup ili odgovorni iz redovničke zajednice mora podnijeti izvještaj o svome radu na tu temu te o strukturama, postupcima i metodama koje su konkretno primjenjive u tim slučajevima. Posljednji dan će biti posvećen temi transparetnosti kako onoj nutarnjoj, ali isto tako i u odnosu prema vlastima i cijelom Božjem narodu.
Podsjećanja radi, susret o zaštiti maloljetnika koji će se krajem veljače održati u Vatikanu na inicijativu pape Franje s predsjednicima svih biskupskih konferencija uz sudjelovanje stručnjaka koji se bave pitanjem prevencije i zaštite maloljetnika prvi je ove vrste te predstavlja jedan u nizu pokušaja sustavnog rješavanja ovoga problema koji je itekako potresao Katoličku Crkvu.
KT