SAD

Preminuo bivši nadbiskup Seattlea Raymond Hunthausen


Nadbiskup Raymond G. Hunthausen preminuo je u nedjelju, 22. srpnja u 96. godini života, u matičnoj biskupiji Helena u Montani, okružen članovima šire obitelji.

Nadbiskup emerita Seattlea bio je posljednji živući američki biskup koji je nazočio Drugom vatikanskom koncilu.
Rodio se 21. kolovoza 1921. u Anacondi u Montani, kao najstarije od sedmoro djece u obitelji. Kao mladić pohađao je Carroll College u državnoj prijestolnici Heleni, stekavši diplomu iz kemije s počastima. Dok je u početku namjeravao postati inženjer, njegov duhovnik fr. Bernard Topel, kasnije biskup Spokane, pomogao mu je otkriti svećenički poziv.

U sjemenište Sv. Edwarda u Kenmoreu u Washingtonu, ušao je 1943. te je zaređen za svećenika tri godine kasnije. Kao novoređenik 1946. vratio se na Carroll College, radeći kao instruktor kemije i spremajući magisterij na Sveučilištu Notre Dame kojeg je 1953. obranio. Predsjednikom Carroll College postao je 1957.

Sv. papa Ivan XXIII. 1962. imenovao ga je šestim biskupom Helene čime je postao najmlađi i najnoviji američki biskup Drugog vatikanskog koncila koji je nazočio na sva četiri koncilska zasjedanja.

Papa Pavao VI., postavio ga je na čelo nadbiskupije Seattle 1975., gdje je postao poznat naciji. Nadbiskup Hunthausen bio je otvoren i često kontroverzan lider američke Crkve.

Bio je poznat po čvrstom i beskompromisnom stavu protiv nuklearnog naoružanja, ali njegova 21 godina u Seattleu bila je označena podjelom i sporom oko njegove vladavine u nadbiskupiji.

Također, njegova jasna suprotstavljanja nuklearnom oružju i strpljiva predanost miru doveli su ga do odlikovanja nagradom Thomas Merton 1982.

No, unatoč liderskoj ulozi u kampanjama za mir i pravdu, zabrinutost za njegovo doktrinalno vodstvo nadbiskupije zasjenila je mnogo toga.

Od, najmanje 1978., vlasti u Vatikanu dobile su brojne pritužbe da se dijelovi crkvenog naučavanja ignoriraju u Seattleu, što utječe na pastoralnu praksu.

Pritužbe su dovele do apostolske vizitacije 1983. koja je više bila poput kanonske inspekcije, a okončana je 1986. pismom tadašnjeg prefekta Kongregacije za nauk vjere, kard. Josepha Ratzingera, današnjeg pape u miru Benedikta XVI., nadbiskupu Hunthausenu.

Ubrzo nakon toga, 1987. biskup Thomas Murphy bio je imenovan nadbiskupovim koadjutorom, a 1991. papa Ivan Pavao II. prihvatio je ostavku nadbiskupa Hunthausena, koji je imao tek 70 godina.

U mirovini se vratio u Montanu, gdje je živio s bratom, također svećenikom. Njegov ugled kao otvorenog zagovornika mira ostao je netaknut, iako je njegovo vrijeme u Seattleu bilo izvor kontroverzi.

J.P.