Vatikan

Projekt „Papa za Ukrajinu“ u četiri godine pomogao milijun ljudi


Pomoćni biskup ukrajinskog Lavova mons. Eduard Kava govorio je o plodovima četverogodišnjeg projekta „Papa za Ukrajinu“, kojim je pomoć dobilo milijun osoba.

U razgovoru za Vatican News mons. Kava je kazao kako su molitva i milosrdna djela ruke koje od početka svojeg pontifikata papa Franjo pruža prema dragom mu ukrajinskom narodu, uz posebnu pozornost prema žalosnim ratnim zbivanjima koja ovaj narod muče od 2014. Papa ih je istaknuo u raznim prilikama, javnim i privatnim, kao što je učinio na kraju molitve Anđeo Gospodnji u nedjelju 26. srpnja, izražavajući zadovoljstvo zbog dogovora o prekidu vatre sa separatistima u pokrajini Donjeck.

„Govoriti o sukobu i nazvati ga 'ranom', u kojemu djeca plaćaju najvišu cijenu, te poticati međunarodnu zajednicu da pronađe rješenja koja će donijeti plodove mira u pravednosti, vrlo je važno za nas Ukrajince“, kazao je biskup Eduard, čije svjedočanstvo pomaže podsjetiti na razvoj humanitarnoga projekta Papa za Ukrajinu, koji je papa Franjo potaknuo kao konkretni znak ljubavi i solidarnosti bez obzira na religiju, vjeroispovijest ili etničku pripadnost. Na raspolaganje su stavljena sredstva za grijanje, lijekovi, odjeća i hrana, sredstva za održavanje higijene te psiho-socijalna potpora.

Inicijativu, povjerenu nadzoru Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja, tijekom posljednjih je godina – uz stalnu suradnju apostolske nuncijature – na licu mjesta u prvoj godini ostvario Stručni odbor u Zaporožju, a u drugoj godini Tehničko tajništvo u Kijevu. S njima su surađivala karitativna tijela Crkve, ali i drugih kršćanskih vjeroispovijesti i međunarodnih organizacija zaduženih upravo za tu inicijativu.

„Lijepi je to znak ekumenizma. Riječ je o djelovanju koje je doista ostvareno zajednički, služeći siromašnima, djeci s teškoćama povezanim sa stresom zbog rata, kao i obiteljima s više djece, te starijim osobama koje su sve izgubile. Onako velike krize više nema, ali i dalje postoje neke potrebe te je još uvijek potreban rad Crkve. Stanje je vrlo ozbiljno jer su svi umorni. Svakoga dana, kao u ratu, ima mrtvih, i još uvijek je mnogo ljudi u bolnici zbog posljedica rata. Riječ je ponajviše o civilima, o ljudima koji su ostali na tom okupiranom području. Najviše trpe mladi koji žive na granici, a ne mogu se preseliti jer nemaju mogućnosti. Zbog toga je glas Svete Stolice i Pape za nas, Ukrajince, vrlo koristan, jer omogućuje da svijet sazna da ovdje još nije završio sukob koji traje od 2014.“ posvijestio je pomoćni biskup Lavova.

Kazao je kako su gotove sve inicijative u okviru projekta ostvarene. „Jedino što je još preostalo jest nabavka medicinskih uređaja za jednu bolnicu koja se gradi. U tom smo vremenu iskoristili oko 15 milijuna eura pomoći Svete Stolice, i možemo reći da smo pomogli više od 980 000 osoba. Tu su bolnice, siromašni, obitelji s mnogo djece, starije osobe koje su ostale same i bez ičega, bez hrane, odjeće, grijanja. Možemo reći da smo u završnom dijelu Papina projekta“, objasnio je te dodao kako se Crkva zauzela i u izgradnji stanova kako bi ljudima pružila osjećaj normalnosti.

„Danas možemo reći da stanje nije tragično kao prije četiri ili pet godina, ali očito je, primjerice, da obiteljima koje imaju mnogo djece i starijim osobama koje primaju male mirovine, još uvijek treba pomoć Crkve.“, kazao je biskup o projektu kojeg resi zajednički rad ne samo latinskog i grkokatoličkoga Caritasa, nego i protestanata i brojnih međunarodnih organizacija. „To je za nas bio znak dobroga ekumenizma, i može se reći da je ta inicijativa Svete Stolice bila jedina na kojoj smo doista zajedno radili kako bismo pomogli narodu“, poručio je na kraju mons. Eduard Kava, pomoćni biskup Lavova.

J.P., KT