Čet, 29. Travanj 2021. 15:08
U utorak, 27. travnja, održan je drugi u nizu sastanaka pod naslovom „Sisters Empowering Women“ (Sestre osnažuju žene), koji je organizirala Međunarodna unija viših redovničkih poglavarica putem Zoom platforme te YouTube kanala unije.
U središtu susreta bile su smjernice skupa Franjina ekonomija, održanog u studenom 2020. u Asizu, također virtualnim putem, te pitanje zdravlja i uloga Vatikanskog povjerenstva za bolest COVID-19, odnosno radne skupine pape Franje za pomoć pri rješavanju pandemije. Gospodarstvo i zdravlje dva su važna područja u središtu pozornosti.
Gospodarstvo i zdravlje; redovnice, vođe novog modela, naslov je tog događaja na kojemu su, među ostalima sudjelovale redovnice: s. Helen Alford, redovita članica Papinske akademije društvenih znanosti, s. Alessandra Smerilli, dotajnica Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja te s. Carol Keehan, predsjednica zdravstvene radne skupine Vatikanskog povjerenstva za bolest COVID-19.
Voditeljica sastanka bila je Sally Jane Axworthy, britanska veleposlanica pri Svetoj Stolici.
„Mislim da je već činjenica što postojimo i gdje djelujemo, tako raštrkane u svijetu, jača strana redovnica u zauzimanju da gospodarstvo učine više u službi života“, rekla je u razgovoru za radijsku postaju Vatican Newsa s. Luigina Coccia, poglavarica misionarki Sv. Daniela Combonija, te članica Međunarodne unije viših redovničkih poglavarica. „Dajemo prednost prije svega marginaliziranim ljudskim i društvenim stvarnostima, takozvanom 'otpadu' o kojem govori papa Franjo. Mislim da je naša prisutnost i naš život u službi te naše braće i sestara već način da gospodarstvo kruži te da se stavi u službu čovječanstva i života“, objasnila je sestra.
To je poslanje koje se očituje u mnogim 'konkretnim uslugama' poput skrbi, zdravstvenog područja koje redovnice u svijetu pokušavaju ponuditi svima, te kroz obrazovanje za one koji nemaju mogućnosti. Sestra Coccia istaknula je posebnu osjetljivost žena te kako je cilj sastanka doseg najšire moguće publike.
Središnji dio tog niza sastanaka upravo su putovi nade, koje su pokrenule kongregacije širom svijeta, kako bi svi živjeli vrijednosti enciklike pape Franje Fratelli tutti, podupirući stanovništvo koje je zbog pandemije najranjivije i najmarginaliziranije. Tematike će također imati veliku važnost na društvenim mrežama zahvaljujući projektu zagovaranja Međunarodne unije viših redovničkih poglavarica prilikom čega će se organizirati prijenos svjedočanstava i promišljanja redovnica koje se suočavaju s najkompliciranijim izazovima današnjeg svijeta, od skrbi o terminalnim bolesnicima do društvene integracije.
T.M.I., KT