Čet, 17. Listopad 2024. 12:00
Na konferenciji za novinare Sinode 16. listopada koordinator teoloških stručnjaka vlč. Dario Vitali, istaknuo je kako je zadaća radnih skupina teologa i kanonista „uvijek slušati Duha“, dok se na skupštini govorilo o temama kao što su jedinstvo Crkve i nadležnosti biskupskih konferencija.
Jedinstvo Crkve i nadležnosti Biskupskih konferencija, u sve više sinodskom stilu, bile su među temama o kojima se govorilo 15. i 16. listopada tijekom susreta u dvorani Pavla VI. za drugo zasjedanje Sinode o sinodalnosti.
Četiri govornika na brifingu u Tiskovnom uredu Svete Stolice u srijedu istaknuli su ulogu teologa stručnjaka i kanonista u ovoj drugoj sesiji, zajedno s važnošću razlučivanja konsenzusa koji pokreće Crkvu naprijed uz slušanje Duha.
Digitalni svijet i župe
Prefekt Dikasterija za komunikaciju i predsjednik Povjerenstva za informiranje dr. Paolo Ruffini i tajnica Povjerenstva dr. Sheila Pires izvijestili su o skupu.
Posljednja dva dana raspravljalo se o završnom dijelu Instrumentum laborisa te su male skupine, s govornicima jezičnih skupina, radile na početnom prijedlogu pitanja kojima se treba pozabaviti.
„Crkva se uvijek odnosila na grad, na mjesta u kojima je živjela, predvođena biskupom u bliskom odnosu s teritorijem“, istaknuo je Ruffini, javlja Vatican News.
Također je rekao kako „Crkva mora živjeti u digitalnom svijetu, uzimajući u obzir opasnosti koje postoje“.
Iz skupina je proizašla pozornost prema župama kao mjestima susreta. „Ali također postoji potreba za kreativnošću i maštom, kako bismo proširili mjesta naše Crkve u druga područja, posebice digitalna“, dodao je.
Nadalje, sudionici Sinode istaknuli su „potrebu identificiranja i jačanja postojećih sinodalnih struktura, u razmjeni darova između mjesnih i kontinentalnih Crkava“. Glede biskupskih konferencija, dr. Ruffini primijetio je kako su izaslanici rekli da „one promiču zajedništvo, ali kako je još uvijek potrebno bolje definirati njihov status“.
Sinodalna uloga biskupskih konferencija
Prefekt Ruffini također je izvijestio kako je „razmotreno pitanje treba li delegirati doktrinarne nadležnosti biskupskim konferencijama, kao i važnost otkrivanja ljepote različitih kultura, koje, međutim, same po sebi nisu dovoljne.“
Dodao je kako su se „kontinentalne biskupske konferencije smatrale prikladnim mjestom za tkanje sinodalnosti na kontinentalnoj razini“ te se razmatralo kako ojačati biskupske konferencije kao razine posredne kolegijalnosti. Dr. Paolo naglasio je i da su govornici jednoglasni u prepoznavanju „važnosti očuvanja jedinstva Crkve“.
Petrova služba u službi jedinstva
Raspravljalo se o i Papinoj službi u vremenu globalizacije i njegovu služenju jedinstvu ne samo Katoličke Crkve nego i drugih kršćana, kao najvišeg moralnog i duhovnog autoriteta.
U određivanju tema za raspravu i njihovih prioriteta, skupine su počele od promatranja „biskupske konferencije u sinodskom i misionarskom ključu: njezine teološke prirode, kompetencije i autoriteta u doktrinarnom, liturgijskom, pastoralnom, disciplinarnom i administrativnom području.“ U biti, pitanje je „kako rekonfigurirati sudjelovanje u misionarskom ključu u kontekstu epohalnih promjena, u svjetlu fenomena ljudske mobilnosti, kulture i digitalnog okruženja“.
Nadalje, razgovaralo se „kako održati sinodalnost, kolegijalnost i prvenstvo ujedinjenima; o ulozi Rimske kurije u svjetlu apostolske konstitucije Praedicate Evangelium; sveopćoj sinodi, kontinentalnim crkvenim skupštinama, sinodama i partikularnim koncilima.“
Sljedeće teme uključivat će: kriterije za definiranje zdrave decentralizacije, „Crkvu Crkava“, razmjenu darova, lokalno-univerzalnu artikulaciju, supsidijarnost i Crkve sui iuris.
Evangelizacija kulturnog svijeta
U svom govoru dr. Pires pridala je pozornost evangelizaciji kulture, posvješćujući kako je svatko dio misionarske zemlje i ističući ulogu malih lokalnih zajednica koje mogu učiniti župe životnijima.
„Sinoda je istaknula potrebu prilagodbe kulturnim i digitalnim promjenama, promičući više sinodsku i misionarsku Crkvu: rasprava je naglasila jedinstvo vjere i sposobnost Crkve da odgovori na suvremene izazove“, naglasila je Pires.
Četiri govornika na brifingu
Na brifingu za novinare kao gosti ovaj put sudjelovali su koordinator teoloških stručnjaka Sinode i profesor ekleziologije na Papinskom sveučilištu Gregoriana vlč. Dario Vitali (Italija); profesor kanonskog prava i dekan Papinskog sveučilišta u Salamanci, stručnjak za formaciju i zvanje vlč. José San José Prisco (Španjolska), dekanica Teološkog fakulteta i prorektorica Katoličkog sveučilišta u Linzu u Austriji Klára Antonia Csiszàr (Rumunjska) i teološki savjetnik Tajništva Sinode i predavač na Australskom katoličkom sveučilištu u Brisbaneu vlč. Ormond Rush (Australija).
J.P., KT