Vatikan

Papa molio s obitelji Asie Bibi i žrtvom Boko Harama


Papa Franjo je zahvalio predsjedniku i direktoru Papinske zaklade „Pomoć Crkvi u nevolji“ Alfredu Mantovanu i Alessandru Monteduru za večerašnji događaj kada će bojom biti osvijetljen rimski Koloseum u spomen na kršćanske mučenike.

Ovu podršku Papa je uputio jutros, 24. veljače, na dirljivoj privatnoj audijenciji na kojoj je primio kćer i supruga Asie Bibi te Rebeccu, Nigerijku žrtvu Boko Harama, koji se ovih dana nalaze u Rimu kao gosti Papinske zaklade Pomoć Crkvi u nevolji.

Bio je to događaj tijekom kojega je Papa želio moliti za Asiu Bibi i za žene koje su i danas teroristi Boko Harama drže zarobljene. „Rebeccino svjedočanstvo, kao i svjedočanstvo Asie Bibi predstavljaju model današnjem društvu koje se sve više boji patnje i boli. Njih dvije su mučenice“, ustvrdio je Sveti Otac, nakon što je pažljivo poslušao dramatična svjedočanstva o nasilju koje je doživjela djevojka iz Nigerije - koja je na svijet donijela sina jednoga od njenih tamničara te svjedočanstvo obitelji Asie Bibi, Pakistanke koja se od 2009. godine nalazi u zatvoru i osuđena je na smrt zbog „blasfemije“.

„Često mislim na tvoju mamu i molim za nju“, rekao je Papa njenoj kćeri Esham koja je pozdravljajući zagrlila Svetoga Oca.

„Prije nego sam pošla u Rim, moja mama me zamolila da vas poljubim“, rekla je Esham. „Sveti Oče, molim Vas, sjedinjeni u Kristu, molite za moju suprugu u sve progonjene kršćane“, zamolio je Ashiq, muž Asie Bibi, prigodom toga susreta.

Asia Bibi postala je simbol ugnjetavanja žena i borbe za vjersku slobodu. Ona je kršćanka iz Pakistana, majka petero djece, osuđena na smrt 2010. godine i u iščekivanju je izvršenja presude. Kakav zločin je učinila? Godine 2009., radeći na polju, pila je vodu iz čaše jedne muslimanke. Žene muslimanke koje su bile tu optužile su je da je time „obeščastila“ čašu jer je kršćanka. Potom je došlo do rasprave u kojoj je Asia Bibi rekla: „Isus Krist za nas je dao svoj život. Što je prorok Muhamed učinio za vas?“ Asia je potom bila optužena za blasfemiju i zbog pritiska javnog mišljenja naprasito je osuđena na smrt. Od tada do danas nalazi se u zatvoru, u zagrljaju smrti, iščekujući žalbeni postupak pred Višim sudom.

KT