U Iraku "otkazan" Božić


Nasilni protesti u Iraku traju već mjesecima, a procjenjuje se da je do sada bilo više od 400 ubijenih i 15 000 ranjenih. Iako su mnoge crkve morale zatvoriti svoja vrata od početka prosvjeda "otkazivanje" proslave Božića u cijelom Iraku znak je solidarnosti.

Foto: pixabay.com

Foto: pixabay.com

Vijesti iz Iraka teško se "probijaju" do prosječnog čitatelja na Zapadu. Jedno je jasno, muslimani, kršćani i svi ostali građani te nesretne bliskoistočne zemlje ustali su zajedno i jedinstvenim glasom poručili Vladi: nema više korupcije, nema više sektaštva, vlast ne štiti naša prava... Dobili su nasilje i represiju.

Razlozi otkazivanja proslava

Otkazivanje proslava dočekano je s oduševljenjem, a patrijarh Louis kard. Sako objasnio je svoju odluku: "Otkazivanjem božićnih i novogodišnjih slavlja poštuje se sve žrtve i ubijeni tijekom prosvjeda. Osjećamo bol njihovih roditelja i rodbine. Ove godine nećemo primati goste za Božić u uredu patrijarha. Otkazat ćemo sve proslave i imati sv. mise na kojima ćemo se moliti za duše ubijenih te za zdravlje ranjenih. Nadamo se da će se život vratiti u normalu i da Irak može biti dom svih svojih religija i etničkih skupina."

Protesti su potakli novu nadu kršćana da je život u Iraku moguć i da će muslimani podržati njihovo mjesto u društvu. Međutim, nasilje Vlade prema prosvjednicima istovremeno je šokantno i alarmantno. Stoga, nitko ne zna hoće li prosvjednici uspjeti, ali je jasno da se u takvim uvjetima ne može slaviti Božić i Nova godina.

"Otkazivanje proslava Božića i Nove godine svojevrsna je podrška našoj braći i sestrama koji prosvjeduju", rekao je jedan kršćanin sa sjevera Iraka za International Christian Concern (ICC) te dodao da ono što se događa na terenu predstavlja razlog za prekidanje svih slavlja, banketa te prijema.

Vijest i simbolika otkazivanja vanjske proslave Božića duboko je odjeknula među muslimanskom većinom. "Cijenimo ono što je Sako učinio otkazivanjem proslava", podijelila je jedna muslimanka s novinarima ICC-a i dodala da su kršćani dobro poznati po svojoj hrabrosti i poštovanju drugih. Također je dodala: "Sretna sam što živim među kršćanima. Nadam se da ćemo jednog dana imati kršćanskog premijera ili predsjednika!"

Djed Mraz u Bagdadu

Zanimljivo, među prosvjednicima se "pojavio" i Djed Mraz, koji se u muslimanskim zemljama smatra kršćanskim simbolom. Njegova šetnja bagdadskim ulicama bilo je ohrabrenje prosvjednicima da i dalje traže promjene.

"Djed Mraz bio je znak radosti. Vjerujem da je Djed ove godine znak nade u bolju budućnost", rekao je jedan musliman dok je sirijski svećenik objasnio: "Na Božić će biti misa. Krist se rodio, ali u našim srcima je rana. To je rana ove zemlje. Ne možemo slaviti dok mladost gine na ulicama."

Napaćeni Irak i njegovi kršćani još jedan Božić dočekuju u neizvjesnosti. Hoće li prosvjednici odnijeti prevagu. Iako ove godine neće biti vidljivih znakova proslave Božića u srcima kršćana bit će molitva za mir, jednakost i za novi način života u njihovoj zemlji.

KT