Pet, 31. Siječanj 2025. 14:12
Od 24. do 26. siječnja u Sarajevu je održan prvi susret alumnista & alumnistkinja osnovnoškolskog projekta „Škola mira“ pod tematskim naslovom „Briga za zajednički dom: Izazovi – motivacije – strategije“.
Na susretu je bilo 24 sudionika srednjoškolske dobi, od njih gotovo 100, koji čine mrežu alumnista projekta Škola mira.
Program je započeo panel diskusijom pod naslovom Doprinos projekta Škola mira mom osobnom razvoju. Bila je to prigoda da se sudionici s višegodišnje distance prisjete svog rada u projektu i pokušaju verbalizirati na koji ih je način to promijenilo i u kojoj mjeri na njih još uvijek utječe. Većina je, uz porast samopouzdanja, izdvojila poboljšanje kompetencija potrebnih za javne nastupe, potom za usvajanje i prenošenje znanja, kao i razvoj pozitivnog pogleda na raznolikost, uz porast odvažnosti da se u svom okruženju usprotive negativnim pojavama, kao što su, primjerice, vršnjačko nasilje, predrasude ili govor mržnje.
Imperativ zaštite okoliš
S prijekom potrebom odlučnijeg i sveobuhvatnijeg pristupa zaštiti okoliša u bh. društvu alumniste & alumnistiknje je upoznala Majda Ibraković, iz Eko BiH mreže, kroz predavanje Najveće bh. ekološke borbe kroz prizmu djelovanja Eko BiH mreže. Na to se nadovezalo predavanje Aleksandre Babić, iz Centra Dr. Stjepan Bolkay, pod naslovom Terenska istraživanja u službi zaštite biodiverziteta u B&H.
I jedna i druga predavačica pozvale su alumnistice & alumnistice da se priključe bh. ekološkim borbama ili da se, u najmanju ruku, u svom okruženju bore protiv sve češćih predrasuda, diskreditacija, pa čak i napada na ekološke aktivistice i aktiviste koji se kroz odvažnu zaštitu okoliša bore za temeljna prava svih nas.
Subotnji program okončan je večernjim pub kvizom, koji je organizirala Anita Markanović, članica Centra za mirovno obrazovanje CMO-tima iz Fojnice, koji je, uz čitav spektar zanimljivih tematskih područja, uključivao i područje zaštite okoliša. Prigodne poklone za tri prvoplasirane ekipe uručio je Zdravko Kujundžija, izvršni direktor CMO-a. Kao predah od predavanja, poslijepodnevne sate alumnisti & alumnistice su iskoristili za šetnju i druženje u gradskom centru.
Susret religije & ekologije
Nedjeljni program započeo je projekcijom ekološkog dokumentarca Pismo – Poruka za našu Zemlju koji je nastao s ciljem promocije poruka enciklike Briga za zajednički dom – Laudato si' pape Franje. Nakon toga je, kroz prizmu dokumentarca, uslijedila panel diskusija o (su)odgovornosti religija za zaštitu okoliša, koju je moderirao Alen Kristić, koji je ujedno i voditelj ekološko-mirovnog projekta Pokret za ekološko obraćenje CMO-a, čiji je glavni cilj promocija zaštite okoliša kao povlaštenog područja izgradnje mira i dijaloga religija.
Susret je okončan radionicom režisera Zorana Čatića o medijskoj pismenosti i snimanju kratkih dokumentaraca. Za medijsko praćenje i promociju susreta, kao i svih drugih programa CMO-a, i ovaj put je bila zadužena Dragica Krstanović. Nakon realizacije spomenutih aktivnosti, tj. koncem tekuće ili početkom naredne godine, planiran je novi susret alumnista & alumnistkinja projekta Škola mira, i to po mogućnosti u još većem broju.
Inače, projekt Škola mira, čiji je kreator Alen Kristić, programski direktor Centra za mirovno obrazovanje – CMO, postoji od 2019. U tijeku je njegov 7. ciklus, u kojem sudjeluje 15 osnovnih škola iz Srednjobosanske županije. Voditeljica tog ciklusa je Selvira Sadiković-Mašnić, dok je voditelj prethodnih ciklusa bio kreator dotičnog programa, a koordinator alumni mreže je Miroslav Bagara. Projekt je osmišljen s ciljem osnaživanja osnovnoškolaca pred suvremenim izazovima i prijetnjama s kojima se suočavaju svakodnevno, i to s posebnim naglaskom na razvoju njihovih liderskih kompetencija u području izgradnje mira i dijaloga religija što je ključ iscjeljenja i humanizacije bh. društva.
Ž.I., K.D., KT