Čet, 23. Siječanj 2025. 11:01
U ponedjeljak, 20. siječnja, u bazilici Navještenja Marijina u Nazaretu, kustos Svete zemlje fra Francesco Patton slavio je misu uz sudjelovanje skupine od 35 hodočasnika iz Meksika.
Na kraju slavlja, kustos je fra Josèu Alcarazu, povjereniku Svete zemlje za Meksiko, darovao relikvijar s ulomkom kamena iz Marijina doma u Nazaretu. Ova devocionalija koje ide na hodočašće u Meksiko i druge zemlje Latinske Amerike ima drvenu strukturu prekrivenu sedefom. Dizajnirao ju je arhitekt Vincenzo Zuppardo, a izradio Piccirillo centar u Betlehemu. Kustos je na završetku mise, kako piše na mrežnoj stranici Kustodije Svete zemlje, blagoslovio i male drvene križiće te ih darovao meksičkim hodočasnicima.
Uz relikviju koji ide za Meksiko bit će i kip Djevice Marije, reprodukcija onog u bazilici u Nazaretu, kojega je po narudžbi izradio umjetnik Santiago Ocampo Higuita.
Proces izrade kipa
U svojoj homiliji kustos je istaknuo zadivljenost Marijina lice koje s poniznošću i vjerom prima Boga u svoj život.
„Lik kojega danas blagoslivljamo i koji će odavde krenuti na ovo hodočašće u Latinsku Ameriku na posebno uspješan način izražava zadivljenost i Marijinu vjeru. Postoji svo čuđenje i radosna vjera u njezinim očima i u držanju ruku i šaka žene koja prihvaća Sina Božjega u svome krilu.“
Hodočašće nade
Inače, fra Josè je prošlog listopada donio odluku da se komadić Svete zemlje ponese na hodočašće preko oceana. U vrijeme kada mnogim vjernicima nije moguće doći do Svete zemlje, on se pitao: „Ako ne možemo ići u Svetu zemlju, zašto ne bismo zamolili Djevicu Mariju da dođe k nama?“ Otuda ideja da se napravi kopija kipa u Nazaretu, koji simbolizira Gospu kako ide u susret svojoj djeci. Također, svi će hodočasnici svojom rukom moći dodirnuti relikviju kuće u Nazaretu, maleni komadić Svete zemlje u njihovoj zemlji.
Nakon što stigne u Meksiko, kip i relikvijar bit će nošeni u procesiji u raznim gradovima najmanje pet godina. „Osim toga“, razmišlja fra Josè, „kako se nalazimo u važnom vremenu za Crkvu, u vremenu jubileja, također smo odlučili Djevici Mariji dati naslov 'Hodočasnica nade'. Na taj ćemo način potaknuti ljudi da održe procesije u svojim gradovima, noseći sa sobom kip i moleći se za mir u Svetoj zemlji i Latinskoj Americi.“
Od Kolumbije do Svete zemlje
Santiago Ocampo, umjetnik koji je načinio djelo, ima blisku vezu s Kustodijom Svete zemlje, s obzirom da je već 2019. izradio raspelo postavljeno u Sveti grob u Jeruzalemu, u spomen na žrtve oružanog sukoba u Kolumbiji, a koji nosi naslov Sveti Krist šutnje.
Kustos je na kraju mise blagoslovio drvene križeve i darovao hodočasnicima
„Mi u Latinskoj Americi“, kaže Santiago, „jako volimo Djevicu Mariju i to je već samo po sebi razlog za veliku radost. Osim toga, za umjetnika koji je također vjernik i čija su umjetnička djela posvećena vjeri i napretku Crkve, izrada ovog kipa predstavlja veliki ponos.“
Marija nositeljica nade
Hodočašće koje će kip i relikvija činiti puno je simbolike na početku Jubileja nade koji je pokrenuo papa Franjo. Kako se prisjetio gvardijan samostana u Nazaretu fra Wojciech Bołoz: „Sveta zemlja je sama po sebi mjesto nade, posebno ovdje u Nazaretu, gdje se dogodilo Navještenje. Ovdje je s onim 'da' Djevice Marije rođena nada u spasenje čovječanstva.“
Hodočašće Marije, nositeljice nade, kreće iz nazaretske bazilike, koja je u ovoj svetoj godini jubilarno mjesto. Na ovom petogodišnjem putovanju kroz Meksiko i Latinsku Ameriku, „Djevica Marija donijet će znakove nade cijelom svijetu, to jest Isus u njezinoj utrobi, koji se utjelovio upravo na ovom svetom mjestu“.
KT