Afganistan

Svjedočanstvo oca Scalesea o Božiću u Afganistanu


„Malo stado“ čije je poslanje pružiti kršćansko svjedočanstvo u zemlji koja je već desetljećima u ratu – riječi su kojima je o. Giovanni Scalese, član Kongregacije regularnih klerika Sv. Pavla (barnabita) i poglavar katoličke misije u Afganistanu, predstavio malu kršćansku zajednicu u toj zemlji.

„Božić je u Afganistanu specifična svetkovina zato što ga lokalna zajednica, u cijelosti muslimanske vjeroispovijesti, ne slavi“, rekao je o. Scalese te dodao kako su kršćani u Afganistanu stranci od kojih se većina za božićne blagdane vrati u svoju zemlju kako bi bili sa svojim obiteljima. Ipak, ima ih i koji iz različitih razloga ostanu te sudjeluju u proslavi svetkovine Božića u toj bliskoistočnoj zemlji. „Za nas je to vrlo važno, jer u tim trenucima imamo veću svijest o vlastitom identitetu, o onome što jesmo. Činjenica slavljenja Kristova rođenja podsjeća nas da smo kršćani i da samim time trebamo dati svjedočanstvo“, kazao je redovnik.

„Za strance u Afganistanu nema ograničenja u prakticiranju njihove vjere, dok je za Afganistance situacija drugačija. U ovoj zemlji na snazi je islamski zakon. Stoga, čak iako Ustav priznaje vjersku slobodu, ona je u stvarnosti vrlo ograničena. Malo je vjerskih manjina, kao što su hindu ili sikh, a prave kršćanske manjine zapravo nema. Kršćanska se zajednica u toj zemlji zapravo sastoji od predstavnika diplomatskog zbora, vojnika i djelatnika međunarodnih organizacija ili humanitarnih udruga, koji u Afganistanu borave kratko. Afganistan je i dalje vrlo nesigurna zemlja, napadi se nastavljaju, ljudi još uvijek pogibaju, živi se u strahu“, rekao je o. Giovanni te dodao da se ipak opaža određeni optimizam. „U posljednje je vrijeme bilo raznih sastanaka na državnoj i međunarodnoj razini; na nekima su sudjelovali i talibani, koji su, izgleda, motivirani željom da se stane na kraj ovoj situaciji, koja se povlači već 17 godina. Amerikanci, čini se, žele postupno napustiti ovo područje, a tako i druge zapadne zemlje. Stoga se nadamo da će se uz dogovor postići mirno rješenje“, objasnio je.

Stanovništvo je umorno od ovog beskrajnog rata, unatoč demokratskim postignućima tijekom posljednjih godina. O. Giovanni Scalese kao primjer je naveo posljednje izbore koji su, unatoč objektivnim ograničenjima, znak početka demokratskog dozrijevanja afganistanskog naroda. Riječ je, naime, o parlamentarnim izborima održanima u listopadu za koje postoje optužbe za prijevare i nepravilnosti u raznim dijelovima zemlje. Osim toga, u zemlji vlada strah od daljnjih terorističkih infiltracija iz Sirije. U slučaju konačnog povlačenja međunarodnih vojnika iz Afganistana, o. Scalese ne vidi rizik povratka u situaciju koja je prethodila tom dugom ratu, odnosno u talibansko razdoblje koje je bilo vrlo zatvoreno, bez ikakve slobode.

Istaknuo je također tri redovničke zajednice koje djeluju na tom području: isusovce, Misionarke ljubavi, odnosno sestre Sv. Majke Terezije i jednu među-kongregacijsku zajednicu. „Isusovci su angažirani na području obrazovanja, a sestre Majke Terezije drže sirotište za napuštenu djecu te pomažu nekoliko stotina siromašnih obitelji. Među-kongregacijska udruga Za djecu Kabula pak ima malu školu za djecu s psihičkim teškoćama, u kojoj ih priprema za državnu školu. To su mali, ali značajni znakovi prisutnosti Crkve“, zaključio je voditelj katoličke misije u Afganistanu, javlja Vatican News.

KT