Tolisa
Ned, 15. Listopad 2023. 10:01
U Franjevačkom samostanu Tolisa 13. listopada održan je međunarodni znanstveni skup „Franjevci Bosne Srebrene i školstvo od početaka do kraja 20. stoljeća“, u povodu 200 godina od osnutka prve pučke škole u Tolisi.
Sudionike i posjetitelje znanstvenog skupa najprije je pozdravio domaćin skupa, gvardijan Franjevačkog samostana Tolisa fra Mario Jurić, naglasivši kako fratri i danas ulažu puno truda i napora kako bi svom puku pružili ne samo znanje, nego ih poučili i odgojili u vrednotama i vrijednostima koje su trajne i koje ostaju čak i kada znanje ishlapi.
Uz gvardijana riječi pozdrava uputili su i definitor Provincije Bosne Srebrene fra Petar Jeleč, dekan Franjevačke teologije Sarajevo fra Josip Jozić, prof. dr. Miroslav Akmadža s Hrvatskog instituta za povijest, prorektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. Milenko Bevanda, prof. dr. Tado Oršolić s Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti – Zavod za povijesne znanosti u Zadru, predsjednik Vlade Posavske županije Đuro Topić, federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević, izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Iva Ivanković i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora u BiH dr. Dragan Čović.
Uslijedila su potom izlaganja uglednih povjesničara i jezikoslovaca koji su kroz svoje radove pokušali prikazati složene društveno-kulturne prilike za vrijeme osmanske uprave u Bosni i Hercegovini, ali i kasnije sve do suvremene povijesti 20. stoljeća te istaknuti ulogu franjevaca pri opismenjavanju katoličkog puka, osnivanju prvih pučkih škola, gimnazije i višega školstva. Radovi znanstvenika su izlagani kroz tri sesije kojima su moderirali fra Zvonko Benković, Rudolf Barišić i Tado Oršolić. Uz njih, svoje radove su izložili Ante Bralić, fra Petar Jeleč, Anto Mikić i Miro Radalj, Mario Katić, Milan Vrbanus, Marinko Marić i Danko Mihajlović, Miroslav Akmadža i fra Marijan Karaula. A sažetke svojih radova poslali su još i Ivo Pranjković i Lada Badurina te Petar Vrankić, koji zbog zdravstvenih i osobnih razloga nisu mogli biti nazočni i prezentirati svoje radove.
Na kraju prof. dr. Tado Oršolić, predsjednik Organizacijskog odbora, obećao je kako će se raditi na tome da se radovi sa skupa što prije prikupe kako bi se mogao izdati Zbornik radova.
Spomenimo još kako su međunarodni znanstveni skup zajednički organizirali Franjevačka provincija Bosna Srebrena, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Zavod za povijesne znanosti u Zadru, Hrvatski institut za povijest, Hrvatski institut za povijest – Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje, Sveučilište u Mostaru, Franjevačka teologija Sarajevo i Franjevački samostan Tolisa, a održan je pod visokim pokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora u BiH i supokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Federalnog ministarstva kulture i sporta, Vlade Posavske županije te grada Orašje, prenosi bosansrebrena.ba.
J.P., KT