Zenica
pet, 22. prosinca 2017. 20:14
U prostorijama Katoličkog školskog centra Sveti Pavao Zenica u petak, 22. prosinca, upriličena je božićna duhovna obnova za oko 70 djelatnika ove školske ustanove.
Ovogodišnju obnovu imao je don Dražen Kustura, svećenik Vrhbosanske nadbiskupije na postdiplomskom studiju komunikologije u Rimu, inače bivši učenik Centra.
Najprije je u poslijepodnevnim satima u amfiteatru škole nazočne pozdravio ravnatelj KŠC-a Zenica don mr. Vlatko Rosić, a na poseban način predvoditelja obnove istaknuvši kako se Centar ponosi svojim bivšim učenicima te da je on jedan od njih.
U prigodnom predavanju na temu Dobra komunikacija preduvjet dobrog odgoja i uspješnog radadon Kustura progovorio je djelatnicima o važnosti komunikacije kroz prizmu evanđelja, crkvenog učiteljstva i različitih papinih poruka. Istaknuo je kako je jedno od bitnih obilježja učiteljskog poziva i taj da su oni komunikatori koji prenose znanje i informacije drugima. Na poseban način istakonuo je važnost dobre komunikacije u obitelji, među kolegama i na relaciji učitelj-učenik te je ustvrdio tri negativnosti koje tu komunikaciju mogu narušiti: omalovažavanje, zavist i ogovaranje.
Podsjetio ih je kako djelatnici u katoličkim školama nisu tek puki prenositelji informacija nego u isto vrijeme moraju biti i odgojitelji. „Učenici, pa i oni najbolji, zaboravit će mnoge stvari koje su ovdje naučili, ali ono što će uvijek pamtiti jeste vi, kakvi ste vi bili i po tome će vas manje ili više cijeniti. Nije sve u vašem znanju, mnogo toga učenici usvajaju promatrajući vas. Često pristup učeniku zna biti važniji od onoga što ćete ga naučiti“, kazao je don Kustura te zaključio: „Uspjeh nastavno-odgojnog procesa u bitnome ovisi upravo o komunikaciji između djelatnika, ali i komunikaciji između učitelja i učenika. Vrline koje bi trebao posjedovati jedan djelatnik u jednoj katoličkoj školi trebale bi biti sljedeće: dobra nakana, smisao i odgovornost za zajedničko dobro, poučljivost prema Božjemu Duhu i učiteljstvu Crkve, objektivnost, poštivanje ljudske osobnosti i tuđeg mišljenja, istinoljubivost i kritičnost prema sebi i svome mišljemu.“
Nakon toga u obližnjoj crkvi sv. Ilije bila je prigoda za sakrament pomirenja te je slavljena sv. misa koju je predslavio don Kustura u koncelebraciji s ravnateljem Rosićem.
Zatim je upriličen prigodni domijenak za sve djelatnike na kojemu su si oni međusobno čestitali predstojeće božićne i novogodišnje blagdane uz neizostavne darove ispod božićnog drva.
KT