uto, 30. rujna 2025. 08:15
Svetkovinu svog nebeskog zaštitnika Sv. Mihovila Arkanđela svečano su u ponedjeljak 29. rujna proslavili župljani istoimene župe u Donjim Kolibama u Bosanskoj Posavini.
Misno slavlje predvodio je plehanski gvardijan i župnik fra Ivan Nujić, a u koncelebraciji su bila dvanaestorica svećenika: domaći župnik don Antonio Čutura, derventski dekan fra Ivan Marić, kancelar Vrhbosanske nadbiskupije i župnik u Novom Selu i Kulini preč. Mladen Kalfić, doborski dekan preč. Ilija Orkić, bivši župnik te župe vlč. Ilija Marinović, umirovljeni profesor vlč. Božo Odobašić, svećenici okolnih župa: vlč. Marko Slišković, fra Ivica Kiryl Pavlović, vlč. Anto Perić, te umirovljeni svećenik Riječke nadbiskupije mons. Pero Zeba, povratnik u Bijelo Brdo, župnik u Slavonskom Brodu vlč. Ivan Bešlić i grkokatolički župnik u Derventi o. Franjo Sitnik.
U prigodnoj homiliji gvardijan Nujić podsjetio je na značenje trojice arkanđela; Sv. Mihaela – „Tko je kao Bog“, Rafaela – „Bog je liječnik“ i Gabrijela „Bog je moja snaga“.
Podsjetio je kako slavlje tih trojica arkanđela poziva vjernike ne samo da im se utječu kako bi ih pratili na Božjem putu već i pokazuje Božju veličinu, liječe duhovne rane, nego i da ih pouče kako su kršćani pozvani svojim bližnjima biti anđeli.
„O, kad bi svatko od nas bio nositelj imena Gabrijel-Bog je jak! Kad bi svatko od nas pokazivao svojim životom Božju snagu, koja se ne očituje u sili, u rušenju, paljevini, nego u milosrđu, u nježnosti! O, kad bi sav narod bio pokazatelj Božjega milosrđa i nježnosti! O, kad bi svi jedni drugima bili Rafaeli – nositelji Božjega lijeka, kad bi svi jedni drugima govorili samo riječi kojima se liječe naši odnosi, prenosi dobrota, sućut solidarnost, strpljenje, zasigurno bi bilo puno više prihvaćanja jedni drugih u slabosti, a manje odbacivanja! Bio bi tada ovaj svijet puno bolji!“, bile su neke od poticajnih riječi fra Ivana.
Ustvrdivši kako su vjernici pozvani biti nositelji duha Božjega koji je uvijek, strpljiv, sućutan, blag milosrdan na kraju je poručio: „Neka nam ovo sveto okupljanje pod zaštitom Sv. Mihaela bude prilika da u svojim životima zaista osjetimo prisutnost Božjih arkanđela i da mi budemo jedni drugima arkanđeli. Na to nas poziva i Krist Gospodin, i anđeli nas na njega upućuju. Neka nam ova svetkovina bude poticaj da u svojim životima donosimo plodove dostojne svoga kršćanskog imena i poziva.“
Na kraju sv. mise župnik don Antonio zahvalio je svojim župljanima koji su za tu prigodu došli iz raznih krajeva Europe u koja su za vrijeme zadnjega rata izbjegli, kao i vjernicima okolnih župa, predstavnicima društveno političkih vlasti, udruzi žena Katarina Kosača, a posebno povratnicima koji unatoč svih poteškoćama tu žive. Zahvalio je redovnicama koje su sudjelovale u misnim čitanjima i pjevanju među kojima s. Pavki Dujmović, Služavki Maloga Isusa, koja je kao 18. godišnja redovnica u toj župi na službi bila 1968./69.
Ugodno druženje nastavljeno je u crkvenom dvorištu pod velikim šatorom uz pjesmu i zajednički ručak.
B. Lukačević/ J.M., KT