uto, 09. srpnja 2024. 10:04
Od 30. lipnja do 6. srpnja u Kornici, koja pripada župi Čardak i nalazi se na teritoriju općine Bosanski Šamac, održana je Opća specijalizacija animatora koju već 18. put organizira Nadbiskupijski centar za pastoral mladih Ivan Pavao II.
Specijalizacija je ove godine okupila 40-ak sudionika iz Zenice, Mostara, Studenaca, Fojnice, Kupresa, Uskoplja, Jelaha, Gromiljaka, Vareša, Odžaka, Brčkog, Grebnica i Svilaja.
Okupljeni su zajedno proveli šest dana tijekom kojih su sve ono što su učili kroz četiri formacije primijenili te stekli nova znanja i vještine i tako službeno postali novi animatori Vrhbosanske nadbiskupije i Mostarsko-duvanjske biskupije.
Sadržajan program
Program je započeo misnim slavljem koga je predvodio ravnatelj Katoličkog školskog centra Sv. Pavao u Zenici vlč. Vlatko Rosić poželjevši sudionicima da kvalitetno provedu vrijeme stječući nova znanja i vještine koje će koristiti u svom budućem radu.
Nakon mise uslijedili su uvodni pozdravi projekt koordinatora programa Mladi za mlade Matea Šilića te je sudionicima poželjena dobrodošlica.
Potom je upriličena vesela večer kojom je na zabavan i kreativan način 18. opća specijalizacija animatora službeno započela.

Animatori su tijekom trajanja programa imali prigodu kroz zabavu i druženje naučiti razne edukativne metode i načine animiranja.
Svaki dan je započinjao sv. misom i poticajnim riječima pastoralnog suradnika NCM-a vlč. Stipice Lešića. Poslije mise uslijedilo bi upoznavanje s programom dana i započinjali bi s radionicama i edukacijama prilikom kojih su mladi učili i upijali znanje koje im animatori instruktori prenose.
Poslije podne sudionici bi imali probu pjevanja te evaluacije u kojima bi iznijeli refleksije na tadašnji dan, a potom bi organizirali veselu večer na kojoj bi se zabavili, pokazali svoj timski rad, ali i ponešto naučili.
Svaki dan završavao je molitvom koju bi pripremili okupljeni mladi u svojim malim skupinama.
U petak, 5. srpnja animatori s animatorima instruktorima su se uputili na bazen gdje su uživali u igri i druženju.
Dati Bogu priliku
Opća specijalizacija animatora završena je 6. srpnja. Svečano misno slavlje predvodio je župni vikar u Odžaku vlč. Sandro Jurešić koji je potaknuo „novopečene“ animatore da s vjerom slušaju Božju riječ i „daju priliku“ Bogu da im kroz tu riječ progovara i vodi ih na njihovu putu. Poslije sv. mise novi animatori otpjevali su himnu animatora i dobili svoje certifikate te službeno postali kršćanski animatori.

Svojim domovima su otišli puni dojmova i novih znanja koja će u budućnosti koristiti u svom radu nastojeći odgovoriti na Isusovpoziv biti „sol zemlje i svjetlost svijeta“ koji će okupljati mlade oko Kristova stola.
Cilj specijalizacije je da mladi animatori unose duh zabave i učenja u Crkvu kroz animiranje; kroz kreativne radionice i igre, potiču mlade otkrivati svoje talente za animiranje dok uče važne vrijednosti zajedništva i vjere.
Također, cilj projekta Mladi za mlade je stvaranje prostora gdje se mladi osjećaju nadahnuto i podržano. Animatori postaju način izražavanja i slavljenja zajednice dok zajedno uče i rastu.
Mateo Šilić/ J.P., KT