Zagreb
Sub, 14. Listopad 2017. 16:42
U Tribini Grada Zagreba je 13. listopada pred nešto više od 200 ljudi održan događaj „Deževice u Zagrebu“. Tom je prigodom predstavljen zbornik o Sv. Jakovu Markijskom.
Dugogodišnji trud općinskih vlasti i mjesnog župnika uložen u promociju i afirmaciju Deževica bio je vidljiv 13. listopada tijekom prvog okupljanja Deževičana nakon rata. Ovom prigodom brojni od njih doputovali iz raznih zemalja kako bi ponovno osjetili atmosferu rodnog kraja. Pozdravni govor održao je kardinal Vinko Puljić, a nazočnima se obratio i don Marin Marić,župnik u Deževicama koje su se smjestile na 912 metara nadmorske visine, između planina Bitovnje i Vranice, 40-ak kilometara od Sarajeva, u općini Kreševo.
Sa Zagrebom je Deževice povezao i Sv. Jakov Markijski, talijanski fratar i vikar nekadašnje Bosanske vikarije, zaštitnik Deževica. O tom je svetcu održan i simpozij u Deževicama prije dvije godine, a radovi s toga međunarodnog skupa sabrani su u zbornik kojega su sinoć u Tribini Grada Zagreba predstavili profesori zagrebačkog KBF-a dr. Slavko Slišković i dr. Anto Barišić te prof. sa sarajevskog KBF-a Milenko Krešić koji je i urednik Zbornika.
Zbornik koji ujedno predstavlja prvu znanstvenu knjigu o fra Jakovu na hrvatskom jeziku, tematski je podijeljen u četiri cjeline: Društveno-političke i vjerske prilike u Bosanskom kraljevstvu u vrijeme Sv. Jakova, Velikani franjevačke opservancije, Fra Jakovljevo djelovanje u Bosni i Fra Jakov u svjetlu dominikansko-franjevačkih rasprava.
Sveti Jakov je u Deževicama ostavio sveti trag koji je nadahnuće i današnjim naraštajima. Stoga ovo svetište, kao i po mnogima čudotvorno Vrelo koje nosi naziv po talijanskom svecu, godišnje posjeti i 30 000 vjernika.
Zahvaljujući hodočasnicima ali i iznimno bogatoj turističkoj ponudi Kreševa i Deževica, ovo malo selo sa svega stotinjak stanovnika i danas živi i opstaje premda je pretrpjelo strašna ratna stradanja. Deževičani se ponose svojim podrijetlom, tradicijom i kulturom, a zahvaljujući suradnji s crkvenim i općinskim vlastima te kontaktom s dijasporom, svetište je danas itekako obnovljeno i infrastrukturno zaokruženo.
Don Marin je rekao kako se njegovi župljani ponose svojim katoličkim i hrvatskim identitetom, što su dokazali i u Zagrebu promoviravši ne samo svoje mjesto nego i cijelu Lepeničku dolinu, odnosno općine Kreševo, Kiseljak i Fojnicu.
Događaju su nazočili i predstavnici vlasti ovih općina, crkveni vjerodostojnici iz BiH i Hrvatske ali i brojni gosti, poput veleposlanice BiH u Hrvatskoj Renate Paškalj i predstavnika Državnog ureda za Hrvate izvan RH te Ureda zagrebačkog gradonačelnika, a večer je upotpunio i Miroslav Škoro u pratnji Tamburaškog sastava Tim.
Irena Mrnjavac / KT