Zagreb
Pon, 13. Svibanj 2024. 12:40
U subotu, 11. svibnja, kada Grkokatolička Crkva u Hrvatskoj slavi blagdan Sv. Ćirila i Metoda, slavenskih vjerovjesnika i suzaštitnika Europe, u istoimenoj konkatedralnoj crkvi u Zagrebu svečano je proslavljeno naslovni blagdan crkve i župe.
Svečanu arhijerejsku liturgiju Sv. Ivana Zlatoustoga služio je križevački vladika Milan Stipić, s kojim su u koncelebraciji bili konkatedralni župnik i ravnatelj eparhijskog Caritasa o. Nenad Krajačić te brojni svećenici i tri đakona.
U homiliji je vladika Stipić potaknuo nazočne da poput svete braće nose Krista u svijet koji ga osobito danas treba. „Sv. Ćiril i Metod su dva velikana koji su osobito važni za slavenske narode, pa tako i za nas Hrvate. Oni su bili vrhunski intelektualci i elita svoga vremena po obrazovanju i sposobnostima. Međutim, kada su osjetili Božji poziv da prenose Kristovo evanđelje, oni su sve ostavili i dali se na službu Bogu i ljudima. Donijeli su slavenskim narodima kulturu, pismenost i vjeru. Prije svoje misije su se zamonašili i napustili svjetsku slavu i vrevu kako bi se pripremili za tako veliku misiju“, kazao je propovjednik dodajući kako je jedno od njihovih najvećih dostignuća to što su vjeru inkulturirali u slavenske narode.
Istaknuo je kako „u svojoj misiji zasigurno ne bi bili uspjeli da nisu i sami bili živi i autentični svjedoci Kristovi jer upravo to osvaja ljudsko srce. Jedino kad smo istinski Kristovi svjedoci svojim djelima i životom, tada možemo mijenjati svijet i navješćivati Radosnu vijest drugima. A ljudi će to osjetiti.“
''Sveta braća su važni za cijelu Crkvu. Oni su bili pravi grko-katolici jer su utemeljili jednu mjesnu Crkvu upravo onako kako Crkva kroz cijelu povijest zamišlja jednu grkokatoličku Crkvu: bili su u punom zajedništvu s papom u Rimu i od njega tražili blagoslov za svoj misionarski rad, ali su s druge strane bili pravi istočnjaci koji su svoju vjeru živjeli prema carigradskom odnosno bizantskom obredu i izričaju. I to je ono što smo danas ovdje. Mi smo u punom zajedništvu s papom i Rimskom apostolskom stolicom i živimo svoju kršćansku vjeru u punoj istočnoj, bizantskoj duhovnosti, liturgiji i tradiciji. I to je bio model crkvenosti svete braće, a i nama danas'', naglasio je vladika Stipić, te posvijestio nazočnima kako „trebaju biti ponosni i zahvalni što smo baštinici takve velike i časne povijesti, kulture i crkvenosti“.
Liturgijsko pjevanje na hrvatskom, crkvenoslavenskom i ukrajinskom, uz sudjelovanje puka, predvodio je objedinjeni župni zbor koji su činila sva tri sastava Ćirilo-Metodova kora, pjevači s ukrajinske i večernje liturgije, pod ravnanjem Katarine Rončević i Darjane Blaće Šojat.
Poslije liturgije u prostorijama Muzeja Grkokatoličkog sjemeništa Senad Palić predstavio je rad Caritasa Križevačke eparhije i udruge Dobro dobrim (DoDo) u 2023., koji od prvoga dana ruske agresije na Ukrajinu neprestano pomažu Ukrajini i Ukrajincima u Hrvatskoj, a pomažu i područjima u Hrvatskoj pogođenim potresima 2020.
Proslava je nastavljena u dvorani sjemeništa i dvorištu uz ručak i druženje.
M. A., KT