Split

Svečano proslavljena svetkovina Sv. Dujma u Splitu


Svečanim euharistijskim slavljem, koje je 7. svibnja u splitskoj prvostolnici predvodio splitsko-makarski nadbiskup koadjutor mons. Dražen Kutleša, nadbiskupija i grad Split proslavili su svetkovinu svoga nebeskog zaštitnika Sv. Dujma.

Uz domaćina splitsko-makarskog nadbiskupa i metropolita mons. Marina Barišića i predvoditelja slavlja mons. Kutleše, koncelebriralo je još sedam nad/ biskupa: mons. Želimir Puljić, zadarski nadbiskup i predsjednik HBK; mons. Mate Uzinić, nadbiskup koadjutor Riječke nadbiskupije i apostolski upravitelj Dubrovačke biskupije; mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup; mons. Ivan Štironja, novi kotorski biskup; mons. Ante Ivas šibenski biskup u miru; mons. Jure Bogdan, vojni ordinarij u RH te mons. Petar Palić, mostarsko-duvanjski biskup, upravitelj Trebinjsko-mrkanske i Hvarske biskupije, provincijal fra Marko Mrše, generalni vikar mons. Miroslav Vidović, Prvostolni kaptol na čelu s prepozitom dr. Nediljkom Antom Ančićem, katedralni župnik dr. Ante Mateljan te još 20-ak svećenika.

Pozdravnu riječ, kako prenosi KTA, na početku uputio je domaćin mons. Barišić. Budući da je ove godine zbog pandemije koronavirusa i epidemioloških mjera otkazana tradicionalna procesija, misa na Rivi i brojne manifestacije koje prate Sudamju, nadbiskup Barišić je naglasio kako ovogodišnja proslava Sv. Dujma poziva na još veću međusobnu povezanost.

Nakon naviještenog Evanđelja, mons. Dražen uputio je prigodnu propovijed. Govorio je o svjedocima vjere, o mučeništvu i njegovoj važnosti za vjernike, kako u prvim vremenima Crkve tako i danas. Naglasio je kako je Sv. Dujam, mučenik, zavrijedio nebesku slavu upravo po tom najjačem svjedočanstvu ljubavi: dajući svoj život, kao pastir jedne mjesne Crkve, kao svjedočanstvo vjere pod progonstvom poganskog cara. „Stoga svaka proslava Sv. Dujma doziva nam u svijest te suprotstavljene likove: cara progonitelja koji je na čelu moćnih osvajačkih četa i pastira mučenika, u službi Kralja čije kraljevstvo nije od ovoga svijeta (…) Povijest kršćanstva obilježena je progonima, mučeništvom i svjedočkim životom, posebice u vremenima rane Crkve. U vremenu kad je živio Sv. Dujam mučeništvo je bilo glavni oblik svjedočenja kršćanske vjere, a mučenik je bio glavni kršćanski uzor“, posvijestio je nadbiskup Kutleša.

Dalje je naglasio – budući da danas slobodno ispovijedamo vjeru – da je još važnije, dublje promišljati o tome što ostavljamo pokoljenjima, pridonosimo li vlastitom uništenju rušeći logiku zdravog razuma i prirodnoga moralnog zakona. „Ono što se može reći na jednoj općoj kulturološkoj razini jest da kršćaninu danas trendovi nisu skloni. Život po logici gubljenja sebe sve je samo ne u trendu. Sve oko nas viče i vrišti: Produlji život! Otkloni bol! Pobrini se za sebe! Ukloni smrt i patnju ispred svojih očiju (…) Ako se vjernik susretne s napadom na svoju vjeru, mora znati inteligentno i jasno obrazložiti, prvo sebi a onda i drugima, u koga, u što i zašto vjeruje. Njegovo svjedočanstvo vjere treba biti otkriće iz prve ruke a ne drugorazredna priča“, istaknuo je mons. Dražen te je na kraju vjernike pozvao da poput Sv. Dujma budu ljudi koji će živjeti za Krista.

Liturgijsko slavlje skladnim pjevanjem animirali su članovi Mješovitog pjevačkog prvostolnog zbora Sv. Dujma, pod ravnanjem kapelnika splitske prvostolnice mo. don Šime Marovića, a uz orguljašku pratnju mo. don Ivana Urlića.

J.P., KT