Vatikan

Biskup Ayuso Guixot novi predsjednik Dikasterija za međureligijski dijalog


Osoba kojoj je Papa povjerio vodstvo Dikasterija za međureligisjki dijalog dosadašnji je tajnik dikasterija biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot. Objavio je to 25. svibnja Dnevni bilten Svete Stolice.

Španjolski biskup Guixot (66) na tom mjestu nasljeđuje kard. Jean-Louisa Taurana, koji je umro u srpnju 2018. Novi predsjednik Papinskog vijeća za međureligijski dijalog dobro poznaje islam, budući da je kao kombonijanski misionar godinama živio u Egiptu i Sudanu.

Ayuso Guixot rođen je u Sevilli 17. lipnja 1952. Kao kombonijanski Misionar Srca Isusova zaređen je za svećenika 20. rujna 1980. Do 2002. bio je u misijama u Egiptu i Sudanu. Završio je magisterij arapskih i islamskih studija u Rimu (PISAI, 1982.), a 2000. je na Sveučilištu Granada doktorirao iz dogmatske teologije. Od 1989. bio je profesor islamologije, najprije u Kartumu, zatim u Kairu i na PISAI, gdje je do 2012. bio i dekan. Predvodio je razne sastanke međureligijskog dijaloga. Papa Benedikt XVI. imenovao ga je tajnikom Papinskog vijeća za međureligijski dijalog 30. lipnja 2012. Papa Franjo imenovao ga je  naslovnim biskupom Luperciane 2016.

U veljači ove godine biskup Guixot pratio je Rimskog biskupa u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gdje je Papa s velikim imamom Al Azhara potpisao povijesni Dokument o ljudskom bratstvu za svjetski mir i zajednički život.

Prelat je nedavno islamskom svijetu uputio poruku povodom početka mjeseca Ramazana, pozivajući muslimane i kršćane da se otvore jedni drugima, „upoznajući i prepoznajući jedni druge kao braću i sestre kako bismo srušili zidove podignute strahom i neznanjem te zajedno nastojali izgraditi mostove prijateljstva koji su temeljni za dobro cijelog čovječanstva“.

Istodobno, precizirao je „kako bi se poštivala različitost, dijalog mora težiti promicanju prava na život svake osobe, tjelesnog integriteta i temeljnih sloboda, kao što su sloboda savjesti, misli, izražavanja i vjere. To uključuje slobodu življenja prema vlastitim uvjerenjima u privatnoj i javnoj sferi. Na taj način kršćani i muslimani – kao braća i sestre – mogu zajedno raditi za opće dobro“, prenosi Fratellanza umana.

Spomenimo kako je papa Sv. Pavao VI. utemeljio Papinsko vijeće za međureligijski dijalog 19. svibnja 1964. U duhu izjave Nostra Aestate Drugoga vatikanskog koncila,Vijeće je odgovorno za promicanje uzajamnog razumijevanja, poštovanja i suradnje između Katoličke Crkve i vjernika drugih religija, poticanje istraživanja religija, te promicanje obuke pojedinaca za vođenje dijaloga.

KT