Čet, 04. Lipanj 2020. 14:30
Iz pandemije novog "koronavirusa" treba izvući važne pouke kako bi se iduća zaustavila na samom izvoru, odnosno prije nego li postane prijetnja čovječanstvu.
Vodeći britanski znanstvenik upozorava da životinje u sebi nose gotovo dva milijuna virusa koji potencijalno mogu prijeći i na ljude te izazvati nove i opasne bolesti.
Dr. Peter Daszak, predsjednik EcoHealth Alliancea, rekao je za Sky News, a prenio zimo.hr, da iz pandemije koronavirusa "moramo izvući važne pouke kako bi iduću pandemiju mogli zaustaviti na njezinom izvoru".
"Analizirali smo broj nepoznatih virusa koji bi se mogli pojaviti u budućnosti i procjenjujemo da ih ima oko 1,7 milijuna, odnosno tipova virusa koji mogu zaraziti i ljude", pojasnio je Daszak te dodao kako je to "doista značajna prijetnja u budućnosti jer mi znamo za svega nekoliko tisuća virusa, većina tek čeka da se pojavi".
Vjeruje se da je virus SARS-CoV-2, koji uzrokuje bolest COVID-19, na čovjeka prešao sa šišmiša u Kini. Studije provedene nad ljudima koji žive blizu pećina šišmiša u Aziji pokazale su da drugi virusi mogu zaraziti ljude, no da nisu dovoljno evoluirali da se počnu širiti u epidemijskim razmjerima.
Dr. Daszak naglašava da se treba napraviti svaki napor kako bi se otkrio genetski kod virusa koji žive u životinjama. Za to bi, procjenjuje, bilo potrebno deset godina, nakon čega bi se mogla razviti i učinkovita cjepiva. To bi pomoglo i lokalnim zajednicama koje žive na prvim linijama tih bolesti da promjene ponašanje koje ih izlaže riziku.
"Sve to danas je moguće jer se znanost u pandemiju koronavirusa uključila na načine koji su do prije nekoliko godina bili nezamislivi, od brzog otkrivanja genetskog koda virusa SARS-CoV-2, do otkrivanja mutacija tog virusa te pomoći superračunala. Sve to danas se može dobiti u nekoliko sati ili dana", napomenuo je Daszak.
Ž.I., KT