Pon, 08. Lipanj 2020. 14:19
Prije 60 godina, na poticaj pape Ivana XXIII., osnovano je Tajništvo za promicanje jedinstva kršćana. Povodom te obljetnice, predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana istaknuo je kako je tijekom godina ostvaren razvoj i napredak.
Prije 60 godina, 5. lipnja 1960., na poticaj pape Ivana XXIII., osnovano je Tajništvo za promicanje jedinstva kršćana koje je 1988. preimenovano u Papinsko vijeće za promicanje jedinstva kršćana. Predsjednik vijeća, kardinal Kurt Koch, u razgovoru je za radijsku postaju Vatican Newsa, povodom te obljetnice, istaknuo da ekumenizam na poseban način podupiru tri stupa: dijalog milosrdne ljubavi, dijalog istine i duboko suglasno prianjanje svih vjernika uz Isusovu svećeničku molitvu „da svi budu jedno“ (Iv 17,21).
Kardinal je, među ostalim, kazao da je 1960. ekumenski pokret u službenom obliku unutar Katoličke Crkve još bio u povojima. „U posljednjih šezdeset godina održani su brojni susreti i razgovori iz kojih je proizišlo mnogo dobrih plodova. Međutim, još uvijek nije postignut istinski cilj ekumenskog pokreta, to jest povratak jedinstva Crkve“, kazao je kard. Koch. Trenutno je jedan od najvećih izazova upravo nedostatak čvrstog konsenzusa o cilju ekumenizma. Postoji složnost o potrebi za jedinstvom, ali još ne o obliku koji bi ono trebalo imati. Potrebna je zajednička vizija, što je bitno za jedinstvo Crkve. Daljnji se koraci mogu poduzeti samo ukoliko budemo na umu imali jasan cilj.
„Govoreći o ekumenizmu kao „razmjeni darova“, kardinal Koch je napomenuo da iza te definicije stoji uvjerenje kako svaka Crkva može dati određeni doprinos povratku jedinstva. Od Crkvi i crkvenih zajednica rođenih iz reformacije, Katolička je Crkva prije svega naučila o središnjoj važnosti riječi Božje u životu Crkve, u liturgijskim slavljima i u teološkoj misli. U nama je oživjela svijest da vjera dolazi iz slušanja riječi Božje te da evanđelje Isusa Krista mora biti u središtu Crkve“, rekao je predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana.
Kardinal je također primijetio da se od pravoslavnih Crkvi, kako je više puta istaknuo papa Franjo, može mnogo naučiti o sinodalnosti i kolegijalnosti biskupa. Katolička Crkva pak sa svoje strane kao poseban dar ekumenskoj raspravi može ponuditi isticanje univerzalnosti Crkve. Budući da živi međuodnos jedinstva univerzalne Crkve i mnogostrukosti lokalnih Crkvi, Katolička Crkva može svojim primjerom pokazati da jedinstvo i mnogostrukost nisu oprečni ni u ekumenizmu, već se uzajamno podržavaju.
„Svi ekumenski napori i djelovanje moraju služiti povratku kršćanskog jedinstva; nužno je s vremena na vrijeme provjeriti zalažu li se za postizanje toga cilja. To se posebno odnosi na dijalog milosrdne ljubavi, odnosno brigu za održavanje prijateljskih odnosa među različitim Crkvama“, istaknuo je predsjednik Papinskog vijeća za promicanje jedinstva kršćana i dodao kako je taj dijalog omogućio nadilaženje mnogih predrasuda iz prošlosti i poboljšanje uzajamnog razumijevanja.
Jednako je važan dijalog istine ili teološka analiza kontroverznih pitanja koja su kroz povijest dovela do podjela. Iz tih razgovora sve jasnije proizlazi da je veće ono što nas ujedinjuje od onoga što nas razdvaja. Konačno, kao temeljni vidik ističe se duhovni ekumenizam, to jest duboko i složno prianjanje svih vjernika uz Isusovu svećeničku molitvu „da svi budu jedno“ (Iv 17,21). „Ta molitva u nama održava budnom svijest da je jedinstvo Crkve Gospodinova volja“, rekao je kardinal Kurt Koch.
T.M.I., KT