Čet, 05. Prosinac 2024. 10:42
Biskupi Katoličke Crkve u Južnoj Koreji osudili su sada već povučene naredbe predsjednika Yoon Suk Yeola o uvođenju izvanrednog stanja, koju su zastupnici te zemlje odbacili.
U izjavi od 4. prosinca, Katolička biskupska konferencija Koreje (CBCK) osudila je Yoonovo uvođenje izvanrednog stanja 3. prosinca te ga pozvala da se ispriča ljudima. Kako prenosi UCA News, istaknuli su da se Yoon mora pojaviti „pred ljudima kako bi objasnio što se dogodilo, iskreno se ispričao i preuzeo odgovornost za proces proglašenja i ukidanja izvanrednog stanja“.
Biskup Mathias Ri Iong-hoon iz Suwona je podsjetio kako je južnokorejska „demokracija izgrađena uz veliku žrtvu“, dodavši da Katolička Crkva „aktivno podupire i solidarizira se s obranom naše demokracije“.
„Snažno potičemo predsjednika Yoona i vladu da iskreno odgovore na zahtjeve korejske Katoličke Crkve i korejskog naroda“, dodao je biskup.
Proglašeno pa opozvano izvanredno stanje
Predsjednik Yoon je proglasio izvanredno stanje, u kojemu vojska preuzima vlast iz ruku civilne vlasti, navodeći kao razlog oporbenu „zakonodavnu diktaturu Demokratske stranke“ i paralizu državnih poslova, izvijestio je Korea Herald.
Yoonova izjava bez presedana uslijedila je nakon objave generala Park An-sooa, zapovjednika u slučaju izvanrednog stanja. Parkova najava uključivala je zabranu svih političkih aktivnosti, među kojima i rada „Nacionalne skupštine, lokalnih vijeća, političkih stranaka i političkih udruga, kao i okupljanja te prosvjeda“.
Yoon je povukao proglašenje izvanrednog stanja nakon što su članovi Parlamenta glasali protiv toga.
Vjerske skupine osudile predsjednikov potez
Nekoliko drugih vjerskih skupina također je osudilo predsjednikov potez, navodeći da je protiv demokratskih načela na kojima je Južna Koreja utemeljena.
Biskup Kim Chung-suk, predsjednik Korejske metodističke Crkve, izrazio je šok zbog iznenadnog proglašenja izvanrednog stanja te nazvao Yoonov potez „uvredom demokracije“.
„Izvanredno stanje je izdaja povjerenja koje su ljudi dali vladi. I to je protuustavno, priliči diktaturi“, dodao je Kim u svojoj izjavi.
U priopćenju, Korejski crkveni centar za ljudska prava rekao je da je vojni zakon tj. izvanredno stanje, „nedemokratski“ i da će kršćani „svrgnuti Yoonovu vladu ako nastavi ne slušati glas naroda“.
Centar, koji je u rujnu izrastao iz Nacionalnog vijeća Crkava u Koreji, jedna je od četiri najveće kršćanske skupine u toj zemlji.
Kršćanska organizacija Bible Korea i Nehemiah, kršćanski istraživački centar, također su osudili proglašenje izvanrednog stanja te pozvali predsjednika da podnese ostavku.
U sličnim izjavama, neke budističke skupine također su rekle da je Yoon „srušio ustavni poredak“. Istaknule su da je predsjednik svojim djelovanjem „zakonski stvorio temelje za opoziv“.
Oporbene stranke podnijele su zahtjev za opoziv Yoona kako bi ga smijenili usred ponuda vrha da podnese masovnu ostavku.
Predsjednik je katolik...
Inače, Yoon je četvrti južnokorejski predsjednik koji je katolik, nakon Moon Jae-ina, Roh Moo-hyuna (izopćenog katolika), Kim Dae-junga i Roh Tae-wooa. Kršten je kršćanskim imenom Ambrozije.
Također, na izborima održanim 10. travnja 2024. među 161 mjesta koje je osvojila Demokratske stranke Koreje 53 su popunjena katolicima.
Iz vladajuće Stranke narodne moći, čiji je predsjednik Yoon Suk Yeol član, od osvojenih 30 mandata, 16 su katolici. Dodatnih 11 katolika je iz Nove reformističke stranke. Uz nekolicinu iz drugih stranaka, sveukupno je novoizabranih katoličkih zastupnika u Južnokorejskom parlamentu 80.
Iako su mnogi od tih zastupnika zadržali mjesta s prošlih izbora, koji se u Južnoj Koreji održavaju svake četiri godine, izbori 2024. pokazali su porast broja katoličkih zastupnika, koji sada čine 27 % od 300 zastupnika u Parlamentu, u odnosu na 25% u 2020.
Ovaj udio je gotovo točan odraz udjela kršćana u populaciji Južne Koreje, koji čine oko 28% stanovništva, i nadasve više od 11% koliko je katolika.
KT