Vatikan

Laici nisu „gosti“ u Crkvi – ujedinjeni s klerom neka budu protagonisti


Primivši u audijenciju 18. veljače predsjednike i referente vijeća za laike biskupskih konferencija, Papa im je pokazao put koji imaju prijeći zajedno kako bi došli do Božjega naroda u poslanju.

Foto: Vatican News

Foto: Vatican News

Njih oko 200 okupila je konferencija koju je organizirao Dikasterij za laike, obitelj i život, a tom prigodom primio ih je i papa Franjo. On ih je u svom govoru potaknuo da obnove cjelovitu ekleziologiju, koja ističe jedinstvo, a ne razdvajanje, u kojoj laik nije „neredovnik“ nego krštenik, i valja ga nazivati „učenikom, bratom“, kako se u Novom zavjetu nazivalo sve, vjernike laike i zaređene službenike.

Podsjetio je prisutne da je još dug put koji valja prijeći kako bi Crkva živjela kao jedno tijelo, kao pravi narod, ali Bog pokazuje put koji valja slijediti, onaj intenzivniji i konkretniji život u zajedništvu. „Bog Crkvu poziva da nadvlada paralelne kolosijeke koji se nikada ne susreću“, rekao je Sveti Otac te objasnio: „Kler odvojen od laika, posvećene osobe odvojene od klera i vjernika, intelektualna vjera nekih elita odvojena od pučke vjere, Rimska kurija odvojena od partikularnih Crkvi, biskupi odvojeni od svećenika, mladi odvojeni od starijih osoba, supružnici i obitelji slabo uključeni u život zajednice, karizmatski pokreti odvojeni od župa, i tako dalje. To je u ovom trenutku najozbiljnije iskušenje.“

Potom je istaknuo kako je cijeli Božji narod ujedinjen jednom vjerom, ali to nije populizam ni elitizam, nego vjerni sveti Božji narod potaknut istim posvećujućim Duhom i usmjeren prema istom poslanju naviještanja milosrdne ljubavi Boga Oca.

„Sinodalnost svoj izvor i krajnju svrhu pronalazi u poslanju: rađa se iz poslanja i usmjerena je prema poslanju. Dijeljenje poslanja, naime, približava pastire i laike, stvara zajedništvo nakana, očituje komplementarnost različitih karizmi te stoga u svima budi želju za zajedničkim hodom (..) Naglasak valja staviti na jedinstvo, a ne na razdvajanje. Laika, više kao 'neklerikom ili 'neredovnikom', treba smatrati krštenikom, pripadnikom svetoga Božjeg naroda; to je sakrament koji otvara sva vrata (...) Vjernici laici nisu 'gosti' u Crkvi, oni su u svojem domu, zato su pozvani brinuti o vlastitom domu. Laike, a posebno žene, treba više cijeniti u njihovim vještinama i njihovim ljudskim i duhovnim darovima za život župa i biskupija (...) Uloga je laika, međutim, važna i na svjetovnom području. Zajedno s pastirima trebaju donositi kršćansko svjedočanstvo u svjetovne sredine: u svijet rada, kulture, politike, umjetnosti, društvene komunikacije“, kazao je Papa te na kraju upozorio prisutne da ne padaju u klerikalizam, jer klerikalizirani su laici kuga u Crkvi, prenosi Vatican News.

J.P., KT