Ned, 22. Listopad 2017. 18:32
Poslanje u srcu kršćanske vjere – tema je koju je Papa izabrao za ovogodišnji Svjetski misijski dan, koji se slavi 22. listopada.
Na tiskovnoj konferenciji u Vatikanu, koja se o toj temi održala 20. listopada, govorili su kardinal Fernando Filoni, pročelnik Zbora za evangelizaciju naroda, pater Tadeusz Novak, glavni tajnik pro tempore Papinskoga misijskog djela za širenje vjere i nadbiskup Protase Rugambwa, predsjednik Papinskih misijskih djela.
Tiskovna konferencija započela je projekcijom videa koji je prikazao dvije situacije, naizgled vrlo udaljene: duhovno zauzimanje zajednice redovnicâ u klauzuri, i život u jednoj afričkoj misiji. Kardinal Filoni tom je prigodom objasnio da ti prizori žele pokazati kako se molitva pretvara u djelovanje, jer poslanje bez duhovnosti postaje jednostavno socijalno djelovanje, ali lišeno duše.
Pročelnik Zbora za evangelizaciju naroda je na kraju kazao da su svi vjernici pozvani na misionarsko djelovanje, potaknuti Papinom brigom izraženom upravo kroz Papinska misijska djela.
To je istaknuo i pater Tadeusz, napominjući da je evanđelje za sve ljude. Poslanje Crkve nije zadaća isključivo svećenikâ ili Bogu posvećenih osobâ. „Svi smo mi, kršćani, po krštenju i po vjeri pozvani živjeti i propovijedati evanđelje svojim životom, kako bismo potaknuli susret drugih sa živim Kristom. To je vrlo važna zadaća koju imaju laici“, kazao je p. Novak.
Nadbiskup Rugambwa, istaknuo je pak razliku između evangelizacije i prozelitizma, napominjući da svaki kršćanin može biti svjedok vjere. „Prozelitizam zacijelo znači uzeti nekoga, u smislu kupiti ga, pokazati lice s namjerom da ga se osvoji. Upravo je suprotno život, svjedočanstvo koje privlači. Privlačnost, to je ono što nam govori Papa. I mi želimo promicati tu misao, da religija treba 'privlačiti' načinom djelovanja i života vjernika“, istaknuo je nadbiskup.
Na kraju su tiskovne konferencije predstavljeni podatci o katolicima u svijetu, koje je objavila agencija Fides. Kardinal Filoni je komentirao brojeve koji pokazuju porast broja vjernikâ na svim kontinentima osim u Europi. Na tom je kontinentu broj katolika pao za 1.344.000. „Istina je da je na drugim kontinentima porast stanovništva mnogo veći nego u Europi i Americi. Ali, kako je govorio papa Benedikt XVI., tu se može naći i vidjeti radost vjere“, rekao je na kraju kardinal Filoni.
KT