pon, 25. studenoga 2024. 12:27
Svečanom akademijom u subotu, 23. studenoga i svetom misom u nedjelju, 24. studenoga, Hrvatska katolička misija Nürnberg proslavila je 70 godina postojanja. Ujedno, svoj jubilej – 50 godina djelovanja – proslavilo je i Kulturno-folklorno društvo „Don Josip Kokorić“ iz Nürnberga.
Svečana akademija započela je intoniranjem hrvatske i njemačke himne, nakon čega je domaćin proslave, voditelj Misije Nürnberg don Drago Škarica predvodio molitvu.
Proslavi su u velebnoj Meistersingerhalle u Nürnbergu, uz 1 200 Hrvata iz Hrvatske katoličke misije Nürnberg i okolice, prisustvovali i mnogi uzvanici iz crkvenog, političkog i javnog života Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Njemačke: pomoćni biskup vrhbosanski u miru mons. Pero Sudar, nadbiskup Bamberga mons. Herwig Gössl, nacionalni ravnatelj Dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu vlč. Tomislav Markić, provincijal Hrvatske salezijanske provincije don Milan Ivančević, provincijal Njemačke salezijanske provincije Reinhard Geesing, premijer Bavarske dr. Markus Söder, ministrica prehrane, poljoprivrede, šumarstva i turizma u Vladi Bavarske Michaela Kaniber, veleposlanik Republike Hrvatske u Njemačkoj Gordan Bakota, konzul Republike Hrvatske u Münchenu Vladimir Duvnjak, konzuli Bosne i Hercegovine u Njemačkoj Robert Burić i Dragan Bagarić, zamjenik gradonačelnika grada Nürnberga Markus Tischner i mnogi drugi.
Prvi je, kao svojevrsni domaćin uime Bavarske, govorio bavarski premijer dr. Söder koji je u svom govoru čestitao dvostruku obljetnicu i podsjetio na veliko prijateljstvo s hrvatskim narodom, ističući da su mnogi Hrvati svojim doprinosom obogatili i ojačali Bavarsku.
Slično je govorila i ministrica hrvatskih korijena u Vladi Bavarske, Michaela Kaniber koja je naglasila zaštitu kršćanskih vrijednosti u Bavarskoj i Njemačkoj te istaknula važnost hrvatskih katoličkih misija u Bavarskoj.
Kako javlja KTA, don Drago Škarica se u svom govoru kratko prisjetio povijesti Misije, naglasivši kako je važno čuvati hrvatsko zajedništvo, tradiciju te vjernost nauku Katoličke Crkve, kako danas, tako i ubuduće.
Predsjednik misijskog vijeća HKM Nürnberg Kruno Odobašić slično je kao i don Drago govorio o hrvatskom zajedništvu koje je uistinu bilo vidljivo i tu večer, poručivši svojim sunarodnjacima da nikad ne dopuste podjele te da uvijek iskazuju ljubav prema Bogu i svojoj domovini.
Uime nadbiskupije Bamberg, okupljenima se obratio bamberški nadbiskup mons. Herwig Gössl koji je između ostaloga iznio statistički podatak o 25% katolika u Njemačkoj koji imaju međunarodno podrijetlo. „Više sam puta s divljenjem promatrao brojnost hrvatskih vjernika na njihovim okupljanjima“, pohvalio je bamberški nadbiskup hrvatske vjernike.
Biskup Sudar je istaknuo kako su obljetnice uvijek dobra prigoda i lijepa prilika da se Bogu zahvali za njegovu dobrotu i ljubav. „Vjernici su pokazali da svi dobri darovi dolaze od Boga i zato njemu najprije dugujemo zahvalnost. Crkva, a time i ova Misija, veliki je dar Božji svim njezinim članovima! Gledajući samo ovo što se večeras događa pred našim očima u ovoj dvorani, možemo s povjerenjem gledati u budućnost ove Misije. Danas nam je toliko potrebno pouzdanje koje je ukorijenjeno u vjeri u Boga i ljubavi među ljudima! Neka milostivi Bog snagom Duha svoga prati i čuva ovo poslanje i obdari ga dobrim ljudima“, poručio je mons. Sudar te čestitao obljetnice HKM Nürnberg i folklornom društvu.
Nacionalni ravnatelj vlč. Markić zahvalio je predstavnicima Katoličke Crkve u Njemačkoj, posebno onima iz nadbiskupije Bamberg na čijem se teritoriju nalazi misija Nürnberg. Zahvalio je i Njemačkoj i Bavarskoj te gradu Nürnbergu na gostoprimstvu. Posebno je zahvalio Crkvi u Hrvata i Hrvatskoj salezijanskoj provinciji koja je kroz sedam desetljeća slala svećenike za pastoralni rad i skrb o hrvatskim vjernicima, a to i dalje čini. „Mnogo je toga što se dogodilo u 70 godina, a što bi se moglo iskoristiti kao pogonsko gorivo za budućnost, za razvoj naše tradicije, naše vjere, naše zastave da nam bude jedro u još bolju budućnost“, poručio je na kraju dr. Markić, darovavši Misiji sliku Bl. Alojzija Stepinca.
Provincijal Hrvatske salezijanske provincije don Milan Ivančević zahvalio je svojoj salezijanskoj braći na predanom radu u Misiji kroz 70 godina u ljubavi, ali i zamolio za oprost u njihovo ime, ukoliko se, ne namjerno već iz ljudske pogrješke, dogodilo nešto što nije valjalo. Zahvalio je i svima koji su pomogli u realizaciji proslave Jubileja.
Veleposlanik Republike Hrvatske u Njemačkoj je naglasio da su „hrvatske katoličke misije uvijek bile svjetionici hrvatstva, koje su, u vrijeme kada Hrvatska nije imala diplomatska predstavništva, pomagale Hrvatima na svim područjima“.
Osim pozdravnih govora, svečana akademija bila je bogata i kulturno-zabavnim programom u kojem su nastupili članovi Mješovitog misijskog zbora i članovi Folklornog društva Don Josip Kokorić koji su svojim plesovima i izvedbama dostojanstveno obilježili 50 godina svoga postojanja. U glazbenom dijelu je nastupila klapa Croatia iz Münchena koja djeluje dugi niz godina pri HKŽ u München te tamburaški sastav Dukati s legendarnim Šimom Jovanovcem.
Na kraju službenog dijela programa, don Drago Škarica je zahvalio svim sponzorima koji su potpomognuli organizaciju svečane akademije, svojoj subraći don Ivanu Stojanoviću i don Ivanu Verigi koji također djeluju u Hrvatskoj katoličkoj misiji Nürnberg, misijskom vijeću te svima koji su na bilo koji način sudjelovali u realizaciji proslave 70 godina postojanja Misije.
Na nedjelju Krista Kralja, 24. studenoga, veliki misijski jubilej zaključen je svečanim euharistijskim slavljem u crkvi St. Ludwig koju je uz koncelebraciju 10-ak svećenika predvodio biskup Sudar.
On je u prigodnoj propovijedi kazao kako „Biblija kaže da je naš život 70 godina, a ako smo snažni, onda je 80. Dakle, ovaj život Misije od 70 godina samo je jedan normalan ljudski život.“ Osvrnuo se na svetkovinu Krista Kralja gdje Isus govori „moje kraljevstvo nije od ovoga svijeta'“ „To znači, ima neki drugi svijet. Isus je došao posvjedočiti za istinu. Koju istinu? Istinu koju Bogu ima o čovjeku. Mi imamo svoj početak. To je rođenje. Ali imamo i kraj, nakon 70, 80 ili netko nakon 90 godina. Međutim, ima jedan drugi kraj, a to je vječnost. To je ono što nam je Isus Kralj zaslužio u ljubavi koja ga je odvela do smrti da bi nas učinio dionicima tog Kraljevstva“, kazao je biskup u miru.
Naglasio je kako se vjernikov život rađa i raste po milostima koje je Isus ostavio u svojoj Crkvi. „Nisam rođen samo od svojih roditelja, rođen sam i od Boga u sakramentu preporođenja – krštenja. A onda sam osnažen Duhom Svetim u sakramentu krizme. A onda se kroz cijeli život ponovno rađam u tajni Isusovog odrješenja u sakramentu ispovijedi. A onda taj duhovni život hranimo u euharistiji u kojoj se Krist sam daruje da bi nas pretvarao u sebe. A onda nas potiče na ljubav koja živi u obitelji, braku, redovničkom svećeničkom zvanju gdje si onda doista dajmo da bismo primali i rasli. A onda nam kao znak nade, kao znak čvrste vjere, primamo popudbinu. Sve je to vjera koja se rađa, hrani i živi u zajednici i živjela se 70 godina u ovoj Misiji. Kako ne biti zahvalan i ponosan na to“, rekao je mons. Sudar te pozvao i ohrabrio vjernike da nastave živjeti svoju vjeru. „Nastavite živjeti u ovoj Misiji i voljeti ovu Misiju, davati se da ona raste, živjeti tako da ovi mladi vide i zaključe: 'Bože što je lijepo biti katolik'“, zaključio je biskup Pero.
Na kraju misnog slavlja, don Drago Škarica je još jednom zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji proslave 70 godina postojanja Hrvatske katoličke misije Nürnberg.
J.M., KT